Jak rozpoznać chorobę Alzheimera? 10 alarmujących symptomów

Tylko w Stanach Zjednoczonych żyje około 5 milionów ludzi zmagających się z chorobą Alzheimera. Do 2050 roku ta liczba ma się potroić. W Polsce tymczasem najnowszy raport NIK krytykuje brak pomysłu na kompleksową walkę z chorobą, której efekty możemy łagodzić, jeśli rozpoznamy wcześniej objawy.
Jak rozpoznać chorobę Alzheimera? 10 alarmujących symptomów

Jak dotąd nauka nie opracowała leku na tę chorobę. Cierpiącym pomaga się poprzez farmakologiczne wspieranie układu neurologicznego, terapie zajęciowe, fizjoterapię, a w bardziej rozwiniętym stadium – opiekę nad chorym.

Niestety, jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w maju 2017 roku raporcie, w Polsce nie istnieje skuteczny zestaw narzędzi do opieki i pomocy ludziom cierpiącym na tę chorobę: “Brak jest w szczególności powszechnych badań przesiewowych wyłaniających osoby podatne na zachorowanie, mechanizmów dających możliwość postawienia szybkiej diagnozy umożliwiającej precyzyjne określenie z jakim rodzajem otępienia mamy do czynienia i wdrożenia adekwatnego wielospecjalistycznego leczenia i rehabilitacji” – czytamy w raporcie.

Naukowcy odkryli symptomy choroby Alzheimera w mózgach sędziwych szympansów. Zespół badaczy po wodzą Mary Ann Raghanti z Kent State University w Ohio zbadał 20 szympansów, które zmarły w wieku od 37 do 62 lat. Osobniki pochodziły z zoo lub z laboratoriów. Aż u 13 z nich potwierdzono obecność płytek amyloidowych. W mózgach 4 spośród z nich znaleziono splątki neurofiblyralne, co jest typowe dla osób z zaawansowanym Alzheimerem. Nadal nie ma pewności co do tego, czy choroba ma na nie rzeczywisty wpływ. Badania nad szympansami mogą pomóc naukowcom walce z tą samą chorobą u ludzi.

 

Wcześnie wykryta choroba ułatwia leczenie

Kluczowe dla leczenia tej choroby jest jej odpowiednio wczesne wykrycie. Wraz z powszechnym dostępem do internetu coraz większą popularnością cieszy się samodiagnozowanie. Lepiej wyłącznie na nim nie polegać, a nawet podchodzić z dystansem.

– Szczerze mówiąc, to co znaleźliśmy w sieci jest niebezpieczne i krzywdzące – powiedziała Julie Robillard, która podczas konferencji 2013 Alzheimer’s Association International Conference przedstawiała dane o analizie internetowych quizów i testów na objawy choroby Alzheimera.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich cierpi na to schorzenie, skontaktuj się koniecznie z lekarzami lub organizacjami pozarządowymi pomagającymi cierpiącym na tę chorobę.

 

Oto objawy, których nie można lekceważyć

Fot. Wikimedia Commons

1. Kłopoty z pamięcią, które utrudniają codzienne funkcjonowanie

 

 

Fot. Domena publiczna – Auguste Deter w 1902, pierwsza pacjentka, u której zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

2. Rozwiązywanie problemów oraz planowanie staje się wyzwaniem.

 

Fot. Pixabay

3. Trudności przy wykonywaniu prostych czynności w domu, pracy, podczas wypoczynku.

 

Fot. Pixabay

4. Zaburzone poczucie czasu i przestrzeni.

 

Fot. Wikimedia Commons – Dr Alois Alzheimer otoczony przez swój zespół badawczy w 1910 r. 

5. Kłopoty w rozumieniu obrazów oraz relacji w przestrzeni.

 

Fot. Pixabay

6. Pojawiające się nowe trudności językowe w mowie i piśmie.

 

Fot. Pixabay

7. Gubienie przedmiotów oraz rosnące trudności w ich odnajdywaniu.

 

Fot. Pixabay

8. Kłopoty z osądem.

 

Fot. Pixabay

9. Wycofanie z życia rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego.

 

Fot. Pixabay

10. Zmiany nastroju oraz osobowości.