Na łamach czasopisma naukowego Heliyon pojawiły się wyniki badań badaczy ze Stanowego Uniwersytetu Kolorado w USA dotyczące wpływu paneli słonecznych o różnym stopniu przezroczystości na uprawy warzyw. Naukowcy prowadzili badania eksperymentalne w ciągu dwóch sezonów wegetacyjnych w 2020 i 2021 roku na terenie Fort Collins w stanie Kolorado.
Czytaj też: Zamiast paneli słonecznych, instalacja na bimber? To plan, który niedługo się ziści dzięki Polakom
Warzywa były uprawiane w cieniu specyficznych paneli słonecznych. Nie wykorzystano tutaj tylko krzemowych modułów, ale również częściowo przezroczyste cienkowarstwowe ogniwa słoneczne. Było to więc moduły z tellurku kadmu (St-CdTe) o wskaźniku transparentności 40 proc. oraz dwustronne moduły z krzemu monokrystalicznego o przezroczystości 5 proc. i całkowicie nieprzezroczyste moduły z krzemu polikrystalicznego.
Posadzili warzywa w cieniu paneli słonecznych. Okazało się, że uprawy wyrastały na większe
Na trzech niewielkich grządkach zasadzono sałatę, paprykę, cukinię, papryczki jalapeño oraz dwa rodzaje pomidorów – czekoladowe tasmańskie i Red Racer. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak zróżnicowane oświetlenie wpływa na wzrost warzyw. Wszystkie moduły fotowoltaiczne były zamontowane nad grządkami pod kątem 35 st. i skierowane na południe. Tak ustawiono konstrukcje, aby światło słoneczne docierało do upraw rano i wieczorem, a w południe – kiedy jest najmocniejsze słońce – by padał na warzywa cień.
Czytaj też: Takie są fakty. Recykling paneli słonecznych nawet nie wypłynął na głębię – wciąż tkwimy w brodziku
Po wyrośnięciu warzyw porównywano ich wagę do okazów kontrolnych, które rosły w pełnym słońcu bez towarzystwa paneli słonecznych. Największą różnicę z próbą kontrolną wykazała cukinia. Okazuje się, że warzywo spod modułów było cięższe od 3,2 kg w przypadku paneli krzemowych monokrystalicznych i polikrystalicznych do 4,1 kilograma – w przypadku ogniw cienkowarstwowych.
Pozostałe warzywa, które rosły pod panelami krzemowymi, dawały podobne rezultaty w porównaniu z okazami kontrolnymi. Korzystnie wypadła za to waga upraw, które zasadzono pod ogniwami cienkowarstwowymi półprzezroczystymi – tutaj zarówno papryka, jak i sałata czy pomidor wyrastały na większe, ale bez znacznych odchyleń.
Czytaj też: Wydajność paneli słonecznych wystrzeli do góry. Nowiutki materiał to zapewni
Badania uczonych z Kolorado ukazują pozytywny lub przynajmniej neutralny wpływ fotowoltaiki na upraw warzyw. Na razie to było pierwsze tego typu badanie terenowe i potrzeba więcej czasu, aby przyjrzeć się ekonomicznej opłacalności takiego rozwiązania. Niewykluczone, że fotowoltaiczny baldachim przyda się w niektórych regionach świata.