Jak Polacy dbają o formę latem? Oto najpopularniejsze aktywności fizyczne

Kto nie chce mieć idealnej sylwetki na lato? Najnowsze badania Huawei CBG Polska pokazują, że większość z nas chce w wakacyjnym sezonie z czystym sumieniem zacytować słowa legendarnego YouTubera, czyli „nigdy nie miałem lepszego brzucha”. Wyniki wykazały bowiem, że aż 92 procent respondentów uważa dobrą kondycję za kluczowy element wakacyjnego samopoczucia. Jak jednak wygląda rzeczywista aktywność fizyczna Polaków?
Sport to zdrowie – w każdym wieku /Fot. Unsplash

Sport to zdrowie – w każdym wieku /Fot. Unsplash

Jakie aktywności fizyczne są najbardziej popularne wśród Polaków?

Według badania, 87 procent Polaków deklaruje, że regularnie uprawia jakiś sport. Najczęściej wybierane formy aktywności to spacery (57 procent), jazda na rowerze (46 procent), bieganie (21 procent) oraz pływanie (17 procent). Spacerowanie to również najczęściej uprawiana forma ruchu, z 21 procent osób deklarujących codzienną aktywność w tej formie. Jazda na rowerze jest popularna wśród 28 procent Polaków, którzy jeżdżą co najmniej dwa razy w tygodniu, a 13 procent biega kilka razy w tygodniu.

Chociaż spacery i jazda na rowerze dominują, nie brakuje także innych form ruchu. Letnia pogoda, jak się okazuje, sprzyja chodzeniu po górach (14% Polaków) oraz uprawianiu treningów siłowych (14 procent), tańca (12 procent) i nordic walking (10 procent). Mniej popularne, ale nadal obecne w harmonogramach Polaków, są sporty zespołowe jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka (8 procent), a także tenis i jazda na rolkach (5 procent). 

Czytaj też: Modny sport wydłuża życie. Może nie warto się przed nim bronić?

Jakie płyną z tego korzyści? Badanie dowodzi, że regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Aż 62 procent ankietowanych stwierdziło, że dodaje im ona energii, a 44 procent czuje się szczęśliwsza dzięki wydzielaniu endorfin, znanych jako hormony szczęścia. Ponadto, 43 procent osób zauważa poprawę wyglądu fizycznego, a 34 procent odczuwa mniejszy stres. Michał Dachowski, fizjoterapeuta z Fizjo4Life, komentuje:

Nie ma znaczenia, jaką formę aktywności wybierzemy, ważne jest, aby ruszać się regularnie i konsekwentnie. Każda dawka ruchu jest zdrowa. Nawet chodzenie, jako naturalna i podstawowa forma wysiłku, jest doskonałym, dostępnym dla każdego treningiem. Dlatego warto codziennie znaleźć czas na spacer, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowiem.

Czytaj też: Historia pływania sięga aż 100 tys. lat wstecz, ale dzisiaj nadal jest to sport tylko dla wybranych

Nie zawsze mamy motywację. Jak z tym walczyć?

Mimo wszystko, 13 procent Polaków przyznaje, że nie uprawia żadnego sportu. Główne przeszkody to problemy zdrowotne (31 procent), brak motywacji (31 procent) oraz brak czasu (27 procent). Część osób wskazuje również na brak odpowiednich warunków do ćwiczeń lub partnera do wspólnych treningów. Michał Dachowski dodaje:

Czytaj też: Polacy i sport. Badania pokazują, że coraz mniej chce nam się ćwiczyć

Warto zauważyć, że wiele chorób cywilizacyjnych wynika z braku ruchu, co sprawia, że regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia. Błędne przekonanie, że ból oznacza konieczność unikania ruchu, może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. W rzeczywistości odpowiednio dobrana i indywidualnie dostosowana forma aktywności, skonsultowana z fizjoterapeutą, może znacząco poprawić samopoczucie i stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby nie rezygnować z ruchu, lecz szukać odpowiednich rozwiązań i wsparcia specjalistów.

Aby wprowadzić regularną aktywność fizyczną do codziennego życia, kluczowe jest znalezienie motywacji. Pomocne mogą być małe kroki i stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń, co pozwala na stały rozwój i unikanie zniechęcenia. Ważne jest również, aby wybierać takie formy aktywności, które sprawiają przyjemność, co zwiększa szansę na utrzymanie regularności. Dorota Rakowska, Marketing Director w Huawei CBG Polska, komentuje:

Czytaj też: Sport to zdrowie… ale i ryzyko. Będzie mniejsze z ubezpieczeniem narciarskim

Aż 87% aktywnych Polaków ćwiczy na własną rękę. I to właśnie dla tych osób idealnym rozwiązaniem może okazać się smartwatch. Zmotywuje do podjęcia i utrzymania regularnej aktywności fizycznej, przygotuje program treningowy, dzięki któremu będziemy osiągać widoczny progres oraz pomoże budować zdrowe nawyki, takie jak lepsza dieta czy skuteczniejsza regeneracja po treningu. Po prostu stanie się naszym personalnym asystentem treningowym. Potwierdzają to wyniki badania – osoby korzystające ze smartwatcha rzadziej deklarują brak aktywności fizycznej – tylko 9% w porównaniu do 19% osób niekorzystających ze smart zegarków. Nie zapominajmy również o społecznej stronie sportu. Wspólne treningi, rywalizacja czy wymiana doświadczeń z innymi mogą znacząco podnieść naszą motywację. Dlatego warto korzystać z funkcji łączenia się z innymi użytkownikami, które oferują smartwatche.

Źródło: Huawei CBG Polska