Za ubóstwo energetyczne uznaje się sytuację, w której co najmniej 8% naszych rocznych dochodów musi zostać przeznaczone na opłacenie kosztów energii. W takich warunkach żyje wiele osób na całym świecie. Jak pokazuje eksperyment przeprowadzony w Amsterdamie, istnieją pewne sposoby, dzięki którym można obniżyć koszty energii o nawet 50 procent.
Czytaj też: Chiny znowu przed konkurencją! Pierwszy taki pociąg na świecie
Za ostatnimi ustaleniami stoją przedstawiciele MIT. Zaproponowane przez nich rozwiązanie okazało się tak skuteczne że ¾ gospodarstw domowych biorących udział w eksperymencie było w stanie wyjść z ubóstwa energetycznego. Kulisy przeprowadzonych działań oraz szczegółowe wnioski z nich płynące zostały zaprezentowane na łamach Scientific Reports.
W tak niecodziennym przedsięwzięciu wzięli udział badacze z różnych krajów. Zespół kierowany przez naukowców z MIT w Stanach Zjednoczonych oszacował, iż około 7% holenderskiej populacji jest dotknięte zjawiskiem ubóstwa energetycznego. W całej Unii Europejskiej mówimy w takiej sytuacji o liczbie aż 50 milionów osób narażonych na ten problem.
Przeprowadzony w Amsterdamie eksperyment miał wykazać, czy możliwe jest, aby obniżyć koszty energii poprzez podjęcie stosunkowo prostych działań
Łącznie autorzy wzięli pod lupę sytuację 117 gospodarstw domowych. 67 z nich otrzymało instrukcje dotyczące tego, jak można zwiększyć efektywność energetyczną. Poza tym przekazano im jeden raport dotyczący zużycia energii. Druga grupa zyskała nie tylko przytoczone wsparcie, ale dodatkowo przekazano jej urządzenie ukazujące w czasie rzeczywistym zużycie energii.
Rezultaty były korzystne w obu grupach. Spadek zużycia energii elektrycznej wyniósł średnio 33%, podczas gdy gazu – 42%. Jeśli zaś chodzi o opłacane rachunki, to tutaj redukcja wyniosła aż 53%. O ile początkowo średni wskaźnik dochodów przeznaczanych na opłacanie rachunków za energię opiewał na10,1%, tak po wdrożeniu proponowanych zmian wyniósł 5,3%.
Czytaj też: Chińska rewolucja w energetyce. Nowe ogniwa perowskitowe z rekordową sprawnością
Podjęte działania wcale nie były drastyczne, ponieważ obejmowały zachowania takie jak rezygnacja z ogrzewania pomieszczeń, które nie pozostawały w użyciu; odłączanie nieużywanych urządzeń od zasilania; skrócenie czasu zażywania kąpieli czy zasłanianie okien na noc. Z kolei inteligentne urządzenia monitorujące były wykorzystywane regularnie tylko w pierwszych tygodniach – później uczestnicy eksperymentu stopniowo tracili nimi zainteresowanie.
Jak przyznają naukowcy stojący za przeprowadzonymi badaniami, możliwych do podjęcia działań jest zdecydowanie więcej. Ogromną zmianą mogłaby być modernizacja budynków mieszkalnych w celu obniżenia kosztów energii. W tym zakresie ważne będzie jednak znalezienie funduszy na tego typu działania, wszak najbiedniejszych nie będzie na to stać. Biorąc jednak pod uwagę potencjalne korzyści, temat jest wart eksploracji.