W Polsce na śmietnik trafia 9 mln ton jedzenia rocznie – nie tylko w sklepach, ale i w gospodarstwach domowych. W skali globalnej mówimy o 1,3 mld ton każdego roku. A przecież nadal nie brakuje – także w naszym kraju – ludzi, których nie stać na pełnowartościowe, zdrowe produkty. Co więcej, wyrzucanie przydatnego do spożycia jedzenia wyrządza także szkody ekologiczne (jeśli weźmiemy pod uwagę np. http://www.focus.pl/czlowiek/prawdziwa-cena-miesa-13182).
Na szczęście przybywa inicjatyw mających na celu ograniczenie tego marnotrawstwa. Przykładem może być działalność Komal Ahmad, która założyła w USA organizację Feeding Forward. Jej podstawowym narzędziem jest platforma internetowa pozwalająca na oddanie zdatnego do spożycia jedzenia, które wolontariusze dostarczają potem np. do schronisk dla bezdomnych. W Polsce od wielu lat działają Banki Żywności, dzięki którym produkty spożywcze przekazane przez sklepy czy osoby prywatne trafiają do potrzebujących.
Jak zapobiegać marnowaniu żywności? I jak zadbać o to, by ta, której nie potrzebujemy, jeszcze się komuś przydała? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:
- Małgorzata Minta z „Gazety Wyborczej”, autorka bloga MintaEats.com,
- Marek Borowski z Federacji Polskich Banków Żywności,
- Jan Kuroń, szef kuchni i ambasador Banków Żywności.
A to krótki film zachęcający do włączenia się w działania Banków Żywności:
Przy okazji polecam archiwalne audycje o http://www.focus.pl/czlowiek/quotfocusquot-w-tok-fm-slow-food-9599, http://www.focus.pl/czlowiek/dlaczego-warto-kupowac-zywnosc-bezposrednio-od-rolnikow-blog-12753, http://www.focus.pl/czlowiek/dieta-dla-mozgu-9245 i http://www.focus.pl/przyroda/miejskie-ogrodnictwo-i-pszczelarstwo-chwilowa-moda-czy-nowy-styl-zycia-blog-11577, a także artykuły “http://www.focus.pl/czlowiek/jedzenie-na-smietniku-8115” i “http://www.focus.pl/czlowiek/freeganizm-wymiana-resztkami-stala-sie-modna-10892” oraz serwis NieMarnuję.pl.
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 13 lutego po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!