Od czego zależy kolejka na SOR?
W tym przypadku trudno o konkretną matematykę, bo mamy tu wiele różnych zmiennych. Żadna matematyka nie jest w stanie przewidzieć wypadków danego dnia. Tego, ile osób może zostać w nich poszkodowanych. Nie przewidzimy też, ile osób uda się na SOR, choć nie powinny tego robić, bo ich przypadek nie kwalifikuje się do pilnej wizyty w placówce.
Zanim uda nam się skontaktować z lekarzem na SOR musimy przejść trzy etapy:
- rejestracja,
- triaż,
- kolejka według przypisanego priorytetu.
Triaż to pierwsze rozpoznanie przypadku, po którym nadawany jest priorytet. Tych jest pięć – najniższy, niski, średni, wysoki oraz najwyższy. Dopiero po przebyciu trzech etapów czeka nas spotkanie z lekarzem.
Czytaj też: Czyścisz w ten sposób panele słoneczne? Popełniasz gigantyczny błąd
Jak i gdzie sprawdzić kolejkę na SOR?
Aktualną kolejką w wybranym oddziale możemy sprawdzić na stronie internetowej Pacjent.gov, w zakładce Na ratunek klikamy w Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).
Na stronie znajdziemy interaktywną mapę oraz pola do wypełnienia, gdzie ręcznie możemy wpisać nazwę lub adres placówki, albo sprawdzić je na liście danego województwa.
Dla przykładu, po powiększeniu mapy pojawił mi się SOR w Garwolinie i w momencie pisania tego tekstu w kolejce znajdowało się 5 osób oczekujących. Czas oczekiwania na triaż wynosił 4 minuty, a kolejka do lekarza wynosiła od 60 do 120 minut.
Możliwość sprawdzenia, jak duża jest kolejka na SOR to świetna opcja, bo w trudnej sytuacji może pozwolić nam uniknąć kolejki. Szczególnie w większych miastach, gdzie tego typu oddziałów jest więcej, jest to ogromne ułatwienie. Zdecydowanie warto zapamiętać ten sposób i obyśmy musieli korzystać z niego jak najrzadziej, a najlepiej wcale.