Co ciekawe, nauce jest znany więcej niż jeden egzemplarz. Tego typu stroje miały bowiem charakter pogrzebowy i były stosowane za panowania dynastii Han. Były przeznaczone dla członków rodziny królewskiej, a w ich wykonanie wkładano ogromną ilość pracy. Dość powiedzieć, że każda tego typu zbroja składała się z tysięcy kawałków jadeitu połączonych ze sobą złotymi bądź srebrnymi nićmi.
Czytaj też: Odtworzyli starożytną świątynię! Wiemy już, jak wyglądała tuż po zbudowaniu
Dynastia Han pozostawała na tronie w okresie od 206 roku p.n.e. do 220 roku, choć znane są przypadki, w których podobne zbroje zapewniano władcom z kolejnych stuleci. Najprawdopodobniej w czasach starożytnych wierzono, iż jadeit ma wyjątkowe właściwości. Takie stroje pogrzebowe miały zapewniać duszy zmarłego ochronę, zapewniając mu nieśmiertelność.
Innymi słowy: osoba pochowana w zbroi wykonanej z jadeitu miała zyskiwać życie wieczne. Co ciekawe, choć w dawnych zapiskach pojawiały się informacje o rzeczonych zbrojach, to pierwszy znany nauce egzemplarz odnaleziono dopiero w 1968 roku. A w zasadzie dwa, ponieważ takie właśnie odkrycie nastąpiło w prowincji Hebei w północno-wschodnich Chinach.
Jadeitowa zbroja była zdaniem mieszkańców starożytnych Chin sposobem na uzyskanie przez zmarłą osobę nieśmiertelności
Jak się okazało, były przeznaczone do pochówku Han Liu Shenga, księcia Zhongshan i jego żony, księżniczki Dou Wan. Strój władcy, co wykazały szczegółowe ekspertyzy, składał się z 2498 kawałków jadeitu. Zdaniem ekspertów na jego wykonanie potrzeba było aż dziesięciu lat. Zmarłych wyposażono też w jadeitowe zatyczki zasłaniające oczy, uszy i inne naturalne otwory ludzkiego ciała.
Czytaj też: Dantejskie sceny z ostatniej bitwy Napoleona. Archeolodzy odsłonili krwawe dowody
Co ciekawe, zasady wytwarzania jadeitowych zbroi były ściśle określone. Na przykład ówcześni władcy mieli być ubierani w stroje połączone złotymi nićmi. W przypadku niżej postawionych osób do łączenia kawałków jadeitu używano natomiast jedwabnych. Ostateczny cel był jednak w każdym przypadku taki sam: zmarły miał zyskiwać ochronę w życiu pozagrobowym i osiągać nieśmiertelność poprzez życie wieczne.