iPhone’y utrudniają pracę policji. Nowa funkcja prywatności czy dziwny błąd?

Apple zawsze dużą wagę przywiązuje do kwestii prywatności i bezpieczeństwa swoich użytkowników. Chodzi nie tylko o codzienne sytuacje, ale też przypadki, gdy urządzenie zostanie skradzione lub skonfiskowane przez organy ścigania. iOS 18 wynosi to na jeszcze wyższy poziom, choć wciąż nie ma pewności, czy nie jest to przypadkiem dziwny błąd.
iPhone’y utrudniają pracę policji. Nowa funkcja prywatności czy dziwny błąd?

Skonfiskowane przez policję iPhone’y masowo się restartują, by utrudnić dostęp do zgromadzonych na nich danych

Szyfrowanie danych w iOS działa w dwóch trybach – BFU (Before First Unlock) i AFU (After First Unlock). Są to dwa stany określające, jak trudno będzie dostać się do danych zgromadzonych na iPhonie. Po ponownym uruchomieniu urządzenia, jeszcze przed odblokowaniem, smartfon przechodzi w stan BFU – wówczas iOS tymczasowo wyłącza uwierzytelnianie biometryczne i zachowuje dane w całości zaszyfrowane, przez co ich ekstrakcja jest wyjątkowo trudna. Dopiero po pierwszym wprowadzeniu poprawnego kodu po ponownym uruchomieniu iPhone przechodzi ze stanu BFU do AFU. Wtedy też dane są odszyfrowywane, a funkcje Face ID i Touch ID są aktywne.

Czytaj też: OnePlus 12 dostaje OxygenOS 15 z nowym Androidem. Lista nowości jest gigantyczna

Jak można przeczytać w raporcie 404 Media:

Funkcjonariusze organów ścigania ostrzegają innych urzędników i ekspertów kryminalistycznych, że iPhone’y, które były bezpiecznie przechowywane w celu przeprowadzenia badań kryminalistycznych, w jakiś sposób restartują się, co powoduje, że urządzenia stają się znacznie trudniejsze do odblokowania.

Czytaj też: Huawei Mate 70 zdradza swoje tajemnice. To będzie naprawdę wyjątkowa seria

Serwis powołuje się na dokument organów ścigania, w którym napisano, że iPhone’y z zainstalowanym systemem iOS 18 automatycznie restartują się mniej więcej po jednym dniu bezczynności lub odłączeniu od sieci komórkowej, przechodząc tym samym w stan BFU. Jakby tego było mało, zrestartowane urządzenia wysyłają sygnały bezprzewodowe do pobliskich iPhone’ów będących w stanie AFU, aby w nich również wywołać ponowne uruchomienie.

Czytaj też: Wielki powrót serii R. OnePlus przygotował prawdziwą niespodziankę

Trudno powiedzieć, czy jest to nowa, zaimplementowana po cichu funkcja iOS 18, czy może kolejny błąd. Warto bowiem pamiętać, że po instalacji stabilnego iOS 18, wielu użytkowników skarżyło się na dość irytujący błąd, powodujący restart smartfona w losowych momentach. Apple naprawił tę usterkę w iOS 18.1, ale niewykluczone, że skonfiskowane telefony nie zostały zaktualizowane. Mimo wszystko sytuacja jest bardzo interesująca i ciekawe, czy Apple się do niej odniesie, wyjaśniając, czym spowodowane jest to tajemnicze zachowanie iPhone’ów.