Co nowego przyniesie iOS 18.2?
Seria iPhone 16 otrzymała w tym roku nowy przycisk Camera Control, który daje sporo możliwości. Jest to przycisk pojemnościowy, umożliwiający interakcje dotykowe oraz gest lekkiego naciśnięcia, więc przy jego pomocy możemy kadrować ujęcia, dostosowywać opcje sterowania, takie jak zoom, ekspozycja lub głębia ostrości, natomiast po jesiennej aktualizacji, pojawi się również dwustopniowa migawka. Przycisk ten będzie przydawał się jeszcze bardziej, ponieważ po wydaniu iOS 18.2, obsługiwać będzie Visual Intelligence, czyli nowy sposób poznawania otoczenia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Czytaj też: Popyt na nowe iPhone’y jest niewielki i trudno się temu dziwić
Oznacza to, że będziemy mogli nakierować aparat na dany obiekt, kliknąć Camera Control, by poznać więcej szczegółów na temat restauracji, posągu czy książki. Przycisk okaże się pomocny, kiedy będziemy chcieli wyszukać coś w Google lub rozwiązać zadanie przy pomocy ChatGPT – wszystko to sprowadzać się będzie do nakierowania aparatu w konkretne miejsce i kliknięcia nowego przycisku.
Czytaj też: Wieloletnie wsparcie smartfonów z Androidem może wkrótce stać się standardem
Visual Intelligence jest już obecne w 1 wersji beta iOS 18.2 dla deweloperów, ale co ciekawe, o ile VI przygotowane jest dla iPhone’ów 16, o tyle Apple dodał też ukrytą alternatywę dla użytkowników iPhone’ów 15 Pro, iPadów i Maców – ChatGPT będzie mógł analizować treści i obrazy widoczne na ekranie, coś na kształt funkcji Circle to Search na Androidzie. Jak zauważył serwis 9to5Mac, Siri w systemie iOS 18.2 pozwoli użytkownikom bezpośrednio identyfikować zawartość na ekranach za pomocą ChatGPT.
Czytaj też: Procesor dla serii Galaxy S25 został wybrany. Czy to koniec niedomówień?
Dobrze, że Apple postarał się o alternatywę Visual Intelligence dla pozostałych urządzeń, bo takie funkcje znacznie podnoszą komfort użytkowania i wyszukiwania treści. Osoby posiadające starsze modele niż iPhone 16 czy też iPady, będą teraz mogły po prostu zrobić zwykłe zdjęcie i poprosić sztuczną inteligencję o jego analizę. Z pewnością zajmie to trochę więcej czasu niż na „szesnastkach”, ale i tak ułatwi proces. Ciekawe tylko, czy ta funkcjonalność będzie dostępna w Unii Europejskiej, czy tak samo, jak Apple Intelligence ominie nasz region.