Najnowsze badania bazujące na danych z niedziałającego już lądownika InSight podważają naszą dotychczasową wiedzę o budowie wewnętrznej Marsa. Wbrew dotychczasowym przypuszczeniom, Mars może podobnie jak Ziemia posiadać stałe jądro wewnętrzne.
Wystrzelony w 2018 roku lądownik InSight został zaprojektowany w celu zbadania wewnętrznej struktury Marsa. Analizując fale sejsmiczne generowane przez trzęsienia Marsa, naukowcy mogą wywnioskować skład i stan fizyczny wnętrza planety. Można powiedzieć, że tutaj naukowcy zaglądają pod powierzchnię planety, tak samo jak robią to geolodzy na Ziemi.
Czytaj także: Wnętrze Marsa wygląda inaczej niż sądziliśmy. W środku planety znajduje się coś płynnego
Wcześniejsze badania oparte na danych z lądownika InSight wskazywały, że Mars ma całkowicie płynne jądro. Pogląd ten zdawał się wspierać brak globalnego pola magnetycznego planety, które na Ziemi jest generowane przez ruch stopionego żelaza w jądrze zewnętrznym wokół stałego jądra wewnętrznego. Ponadto skład chemiczny Marsa, wywnioskowany z meteorytów marsjańskich, sugerował, że jądro jest bogate w lekkie pierwiastki, co dodatkowo potwierdzało teorię mówiącą o ciekłym jądrze.
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z University of Science and Technology of China i University of Texas w Austin wskazują jednak na coś innego. Analizując dużą liczbę trzęsień ziemi o niskiej częstotliwości, naukowcy zidentyfikowali określone fale sejsmiczne, które przemieszczają się szybciej przez ośrodek stały. Czasy przybycia tych fal sugerują obecność stałego jądra wewnętrznego w samym centrum Marsa.
Mało tego, badania wskazują, że stałe jądro wewnętrzne Marsa stanowi około 18% promienia planety, co jest porównywalne pod względem wielkości do wewnętrznego jądra Ziemi, które stanowi 19% promienia naszej planety. Mimo tych podobieństw naukowcy podejrzewają, że procesy formowania się jądra wewnętrznego w obu planetach mogą się od siebie różnić.
Badacze proponują dwa możliwe scenariusze formowania się stałego jądra wewnętrznego Marsa. W pierwszym scenariuszu, przy niższych temperaturach wewnętrznych Marsa, bogate w żelazo kryształy mogłyby tworzyć się w jądrze zewnętrznym i „opadać” do środka, gromadząc się i tworząc stałe jądro wewnętrzne. Ten proces pozostawiłby jądro zewnętrzne wzbogacone w siarkę.
Czytaj także: Co znajduje się w samym centrum Marsa? Odpowiedź przyniósł właśnie lądownik, który nie pracuje już od pół roku
Alternatywnie, jeśli jądro Marsa ma wyższą zawartość siarki, proces krzepnięcia mógł rozpocząć się od dołu do góry. W tym scenariuszu wyższa zawartość siarki zmieniłaby temperaturę topnienia jądra, prowadząc do krzepnięcia rozpoczynającego się w środku i rosnącego na zewnątrz.
Wyniki badań, jak na razie wstępne, podważają obecne zrozumienie wewnętrznej struktury Czerwonej Planety. Jeśli jednak zostaną potwierdzone, obecność stałego jądra wewnętrznego postawi przed naukowcami zupełnie nowe pytania o brak globalnego pola magnetycznego planety. Możliwe, że pole magnetyczne generowane przez stałe jądro wewnętrzne jest w jakiś sposób tłumione lub że nasza wiedza na temat dynamiki jądra Marsa jest niekompletna.
Jak na razie potrzebne są dalsze badania i analizy, w tym recenzja bieżących badań i potencjalnie nowe dane sejsmiczne, aby potwierdzić obecność stałego jądra wewnętrznego na Marsie. Odkrycie to ma istotny wpływ na naszą wiedzę o powstawaniu, ewolucji i potencjału istnienia i przetrwania życia na Marsie.