Rozbudowana infrastruktura ma tysiące lat. Zagadkowe pozostałości dawnej cywilizacji w Indiach

Imponujące pozostałości po dawnej cywilizacji rozwijającej się na terenie dzisiejszych Indii znaleźli działający tam archeolodzy. Ich wysiłki doprowadziły do odkrycia rozbudowanego systemu odpowiedzialnego za transport wody.
Rozbudowana infrastruktura ma tysiące lat. Zagadkowe pozostałości dawnej cywilizacji w Indiach

Jego pochodzenie sięga około 2600 lat wstecz. Wykonany z terakoty rurociąg znajdował się na terenie stanowiska Keeladi, znanego również jako Keezhadi. To nie pierwsze odkrycie dokonane w tym obszarze, ponieważ wcześniej archeolodzy zlokalizowali tam między innymi różnego rodzaju zbiorniki, a także kanał i odpływ. 

Czytaj też: Tym statkiem pływali piraci. Jego wrak spoczywał głęboko pod wodą

Najnowsze znalezisko ma postać cylindrycznych struktur. Każda z nich ma 36 centymetrów długości i 18 centymetrów szerokości. Połączone, tworzą długi terakotowy rurociąg, który kilka tysięcy lat temu służył do transportu wody. Przeprowadzone analizy powinny dostarczyć informacji na temat tego, jak zarządzano zasobami w Indiach w czasach starożytnych. 

W całości rurociąg ma około 174 centymetrów długości. Dotychczasowe wykopaliska pozwoliły na jego całkowite odsłonięcie. Mówi się o datowaniu sięgającym co najmniej 2600 lat wstecz, choć nie można wykluczyć, że dokładniejsze ekspertyzy sprawią, iż odkryta struktura okaże się nawet starsza. Wiadomo, że w tym okresie na miejscu funkcjonowała rozwinięta osada. 

Licząca około 2600 lat infrastruktura znaleziona na stanowisku archeologicznym Keeladi ma postać terakotowego rurociągu o długości niemal dwóch metrów

Badania prowadzone na czterech nowo zidentyfikowanych stanowiskach powinny dostarczyć nowych informacji na jej temat. Na przykład w ubiegłym roku archeolodzy dotarli do ponad dwóch tysięcy symboli. Były one zapisane różnymi językami, w tym tamilsko-brahmijskim. W oparciu o datowanie metodą spektrometrii mas naukowcy określili, że znalezione napisy pochodzą z VII wieku p.n.e. 

Czytaj też: Śmierć, zaraza i zniszczenie. Przerażające przepowiednie na tabliczkach sprzed 4000 lat

Poza tym trwają analizy poświęcone wykopanym fragmentom starożytnych naczyń. Pojawiło się kilka zaskoczeń, przede wszystkim z tytułu starszych niż sądzono próbek. To szczególnie cenne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż stanowisko Keeladi jest znane nauce od zaledwie dziesięciu lat, a i tak okazało się źródłem przełomowych informacji. Niewykluczone, że z biegiem lat pojawią się tam kolejne niespodzianki.