Amerykanie rzucają poważne oskarżenia. Importowane panele słoneczne szkodzą całej branży

Czy niektóre kraje Azji Południowo-Wschodniej szybko wprowadzają przecenione panele słoneczne na rynek amerykański, aby uniknąć nadchodzących ceł antydumpingowych? Najnowsze dane zdają się na to wskazywać.
Panele słoneczne – zdjęcie poglądowe /Fot. Pexels

Panele słoneczne – zdjęcie poglądowe /Fot. Pexels

American Alliance for Solar Manufacturing Trade Committee, czyli Amerykański Sojusz na rzecz Handlu Produkcją Paneli Słonecznych, złożył w Departamencie Handlu Stanów Zjednoczonych zarzuty dotyczące “krytycznych okoliczności” w związku ze wzrostem importu paneli fotowoltaicznych z Wietnamu i Tajlandii. Zdaniem organizacji, takie zachowania “szkodzą całej amerykańskiej branży solarnej”.

Czytaj też: Te argumenty zamkną sceptykom fotowoltaiki usta. Matka Natura dziękuje za panele słoneczne

“Krytyczne okoliczności” występują, gdy import na rynek amerykański rośnie za szybko w stosunku do ustaleń dotyczących ceł antydumpingowych i wyrównawczych (AD/CVD). Jeżeli Sekretarz Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych potwierdzi, że wystąpiły krytyczne okoliczności, cła mogą zostać nałożone wstecznie na towary wprowadzone do 90 dni przed wstępnymi ustaleniami.

Chińskie panele słoneczne zalewają amerykański rynek

Aby zilustrować swój punkt widzenia, American Alliance for Solar Manufacturing Trade Committee wskazuje na 39-procentowy wzrost importu z Wietnamu i 17-procentowy wzrost z Tajlandii między kwietniem a czerwcem 2024 r. w porównaniu do okresu od stycznia do marca 2024 r. Poziomy importu z obu krajów między kwietniem 2024 r. a czerwcem 2024 r. były wyższe niż średnie odnotowane poziomy importu w poprzednich sześciu miesiącach. Miesięczny import z Wietnamu wzrósł do rekordowego poziomu ponad 2,5 gigawatów (GW) w czerwcu 2024 r. i wynosił średnio około 2,3 GW od kwietnia do czerwca tego roku. W poprzednich sześciu miesiącach średni całkowity import z Wietnamu wynosił mniej niż 1,5 GW/miesiąc.

Czytaj też: Dlaczego nikt w Polsce nie wpadł na ten pomysł? Fotowoltaika na Litwie w zaskakującym miejscu

7 czerwca 2024 r. U.S. International Trade Commission (USITC), czyli Amerykańska Międzynarodowa Komisja Handlu, jednogłośnie orzekła wstępnie, że dumpingowe i dotowane importy z Wietnamu, Kambodży, Malezji i Tajlandii obecnie szkodzą amerykańskim producentom ogniw słonecznych i modułów.

Dane nie pozostawiają wątpliwości – import azjatyckich paneli na amerykański rynek znacznie wzrósł /Fot. Wiley LLP

Tim Brightbill, współprzewodniczący Wiley’s International Trade Practice, mówi:

Kiedy kilka miesięcy temu złożyliśmy nasze petycje, kilka chińskich firm działających w Tajlandii i Wietnamie najwyraźniej aktywnie przyspieszyło eksport swoich amerykańskich ogniw słonecznych, prawdopodobnie w celu uniknięcia zbliżających się ceł. W związku z tym zostaliśmy zmuszeni do złożenia tych krytycznych zarzutów okolicznościowych w odpowiedzi na te nowe wzrosty importu. Nie możemy pozwolić, aby te kraje – i chińskie firmy – nadal szkodziły rynkowi amerykańskiemu bez przeszkód.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych przeprowadzi teraz dochodzenie i dokona wstępnych, a także ostatecznych ustaleń, czy w tym przypadku zaszły krytyczne okoliczności. Wstępne ustalenia mają zostać upublicznione pod koniec września 2024 r. w sprawie ceł wyrównawczych i pod koniec listopada 2024 r. w sprawie ceł antydumpingowych. Ostateczne ustalenia prawdopodobnie zostaną opublikowane wiosną 2025 r.

Warto wspomnieć, że American Alliance for Solar Manufacturing Trade Committee to koalicja siedmiu firm: Convalt, First Solar, Meyer Burger, Mission Solar, Qcells, REC Silicon i Swift Solar.