Tajemnicze ruiny z czasów średniowiecza odkryte w Anglii. Najstarsze z tamtejszych obiektów mają 6 tysięcy lat!

Pozostałości co najmniej dwóch różnych budowli padły łupem archeologów prowadzących badania na terenie North Yorkshire w Anglii. Uczestnicy tamtejszych wykopalisk twierdzą, że chodzi o ruiny wywodzące się z czasów średniowiecza.
Tajemnicze ruiny z czasów średniowiecza odkryte w Anglii. Najstarsze z tamtejszych obiektów mają 6 tysięcy lat!

Arenę działań naukowców stanowiła wieś Huttons Ambo. Poprzednie wykopaliska, przeprowadzone w ubiegłym roku, odsłoniły tam między innymi ceramikę datowaną na okres rzymski oraz średniowieczny. Poza tym archeolodzy zidentyfikowali szczątki zwierząt wywodzące się z epoki brązu, a także neolitu. Dowody na prowadzone tam osadnictwo liczyły co najmniej 6000 lat!

Czytaj też: Kobiety rządziły w Peru już dawno temu. Wykopaliska dostarczyły niepodważalnych dowodów

Teraz nie chodzi być może o równie stare znaleziska, ale i tak jest o czym pisać. Chodzi bowiem o ślady potwierdzające istnienie dwóch sporych rozmiarów budowli istniejących w Huttons Ambob w czasach średniowiecza. Co ciekawe, w podobnym okresie na miejscu była prowadzona produkcja dzbanów, w których przechowywano różnego rodzaju produkty.

Do czego dokładnie dotarli członkowie zespołu badawczego? Wydaje się, iż chodzi o obiekt powiązany z okolicznym ufortyfikowanym dworem, którego pochodzenie sięga XIII wieku. Poza tym udało się odnaleźć kilka otworów w ziemi, w których dawniej były umieszczone drewniane słupy. Towarzyszyły im pozostałości spalonej gliny. Sugeruje to, jakoby dawniej znajdowała się tam druga struktura.

Wydaje się, że dwa obiekty znalezione niedawno na terenie Huttons Ambo pochodzą z czasów średniowiecza. Osadnictwo na tych terenach rozpoczęła się jednak znacznie wcześniej, bo około 6000 lat temu

Ta mogła mieć postać drewnianego szkieletu ze ścianami wykończonymi gliną. Uszkodzony w wyniku pożaru budynek miał niejasne przeznaczenie, ale wiadomo, iż w pobliżu znajdowały się duże ilości XIII-wiecznej ceramiki oraz metalowych obiektów. Sam budynek mógł jednak powstać nieco później. Archeolodzy mówią o jego datowaniu na XV wiek, przy czym ludzie zamieszkiwali go najwyraźniej aż do początku XVIII wieku.

Czytaj też: Odkryto masowe groby kobiet sprzed tysięcy lat. Nawet 10-krotna przewaga kobiet

Biorąc pod uwagę artefakty o relatywnie rozległym czasowo pochodzeniu, członkowie zespołu badawczego sugerują, że badany obiekt był zamieszkiwany przez niemal 250 lat. Prowadzone przez nich wykopaliska odsłoniły również kilka innych, wyjątkowo cennych dowodów. Chodzi na przykład o pozostałości ceramicznych przedmiotów i wał, a także rów. Dowody te sięgają okresu rzymskiego i epoki żelaza, pokazując, od jak dawna było tam prowadzone osadnictwo.