Smartwatche zbierają wiele różnych danych zdrowotnych, a najczęściej monitorowane parametry to: tętno, poziom saturacji krwi, poziom stresu, temperatura ciała, ciśnienie krwi, jakość snu czy aktywność fizyczna. Mogą one być wykorzystane do oceny stanu zdrowia pacjenta i coraz więcej lekarzy z nich korzysta.
Czytaj też: Huawei: TruSense zapewni jeszcze lepsze monitorowanie zdrowia i aktywności w smartwatchach
22 października 2024 r. Huawei CBG Polska i Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny (PTPM) – MEDYCYNA XXI ogłosiły nawiązanie współpracy, której celem jest optymalizacja wykorzystania zdanych zdrowotnych zbieranych przez smartwatche. Obie organizacje jeszcze w tym roku zamierzają przeprowadzić badanie opinii wśród przedstawicieli personelu medycznego na temat ich podejścia do danych zdrowotnych ze smartwatchy. Na 2025 r. zaplanowano z kolei działania edukacyjne skierowane do pacjentów.
Dane ze smartwatchy kluczowe dla naszego zdrowia
Huawei jest jednym z czołowych producentów elektroniki użytkowej na świecie. Usługi i urządzenia tej firmy dostępne są w ponad 170 krajach i korzysta z nich już ponad 3 miliardy ludzi. Huawei jest jednym z liderów na rynku smartwatchy zarówno globalnie, jak i w Polsce.
Czytaj też: Huawei Watch D2 – jedyny taki smartwatch! Czy na pewno tylko smartwatch?
Dorota Rakowska, Marketing Director Huawei CBG Polska, mówi:
Obowiązkiem lidera rynku jest nieustanne przesuwanie granic i wyznaczanie kierunków rozwoju. Nasze smartwatche od dawna oferują coraz dokładniejsze możliwości monitorowania aktywności fizycznej, natomiast największa zmiana odbywa się w obszarze zdrowia. Kolejnym krokiem w tej zmianie będzie przekonanie użytkowników zegarków do świadomego przekazywania danych zdrowotnych lekarzom, a jednocześnie przekonanie personelu medycznego, że te informacje mogą być wartościowe i pomocne w ich pracy.
Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI to organizacja naukowa, której celem jest wspieranie rozwoju nowoczesnej medycyny w Polsce. Skupia specjalistów z różnych dziedzin medycyny, naukowców, oraz osoby związane z innowacjami technologicznymi w obszarze ochrony zdrowia. Towarzystwo promuje postępy w medycynie poprzez organizację konferencji, warsztatów, a także współpracę z instytucjami badawczymi oraz firmami technologicznymi.
Jednym z głównych celów PTPM jest integracja nowoczesnych technologii z opieką zdrowotną, co może obejmować takie obszary jak telemedycyna, zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce czy wykorzystanie urządzeń noszonych (np. smartwatchy) do monitorowania zdrowia pacjentów w czasie rzeczywistym. Inicjatywa MEDYCYNA XXI ma na celu tworzenie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy jakości opieki zdrowotnej i lepszej diagnostyki w Polsce.
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, Prezes PTPM-MEDYCYNA XXI, wyjaśnia:
Polska medycyna wkracza na naszych oczach w erę cyfrową, opartą na analizie danych i bieżącej komunikacji na linii pacjent-lekarz. Zarówno w przypadku profilaktyki, jak i zdalnego monitorowania, bardzo istotną rolę mogą odegrać dane zdrowotne generowane przez pacjentów (PGHD), które pochodzą m.in. ze smartwatchy. Zegarek gromadzi te informacje automatycznie przez całą dobę, dzięki czemu uzyskujemy pełniejszy obraz: danych biometrycznych, ruchowych czy nawet tych dotyczących nastroju pacjenta. W codziennej pracy kardiologa bardzo często wykorzystuję chociażby dane o aktywności fizycznej (krokomierz) i analizę tętna pacjenta. Coraz więcej pacjentów ma już urządzenia dokonujące skriningowego pomiaru EKG czy ciśnienia tętniczego. W kontekście potrzeby wczesnego rozpoznania nadciśnienia czy uchronienia pacjenta przed konsekwencjami migotania przedsionków, te funkcje smartwatchy stają się bardzo ważne.
Huawei, dzięki własnej aplikacji badawczej, rozbudowanej sieci instytutów i laboratoriom HUAWEI Health Lab, a także współpracy z ponad 100 instytucjami na całym świecie, nieustannie wprowadza innowacyjne produkty i rozwiązania w dziedzinie zdrowia. Aplikacja HUAWEI Research obejmuje ponad 200 projektów badawczych dotyczących zdrowia. Do tej pory firma przeanalizowała dane zdrowotne od ponad 5 milionów użytkowników, koncentrując się m.in. na zdrowiu serca, zdrowiu naczyń krwionośnych, układu oddechowego oraz oddychaniu podczas snu.
Firma planuje rozwijać swoje technologie, aby w przyszłości monitorować dodatkowe aspekty zdrowia i we współpracy z sześcioma europejskimi uniwersytetami stworzyła konsorcjum Interlive. Wspólnie opracowano rygorystyczne, naukowe standardy testowania urządzeń noszonych, które potwierdzają niezawodność technologii Huawei w kategoriach takich jak pomiar tętna, liczba kroków, wydatek kaloryczny oraz VO2 Max (maksymalny pobór tlenu).