Badanie Huawei CBG Polska ujawnia przyczyny, dla których Polacy nie robią regularnych pomiarów ciśnienia oraz EKG. Aż 55% osób stwierdziło, że czują się dobrze, a 68% respondentów, którzy nie wykonali EKG w ciągu ostatnich dwóch lat, uzasadnia to dobrym samopoczuciem. Inne powody to brak ciśnieniomierza (29%), brak czasu (20% w przypadku pomiarów ciśnienia, 14% w przypadku EKG) oraz korzystanie z wizyt lekarskich tylko w razie wyraźnej potrzeby (37%). Tymczasem nadciśnienie może być bezobjawowe. To właśnie profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie problemów, co zwiększa skuteczność leczenia.
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.focus.pl%2Fuploads%2F2025%2F02%2FInfografika_2.jpg&w=1600&q=85)
Wiele osób ignoruje badania profilaktyczne, ponieważ nie odczuwa objawów i nie widzi potrzeby monitorowania swojego zdrowia. Do tego dochodzi brak czasu, długie kolejki w przychodniach i brak odpowiedniego sprzętu. Smartwatch, który możemy mieć na naszym nadgarstku pozwala ominąć te trudności i daje możliwość stałego kontrolowania parametrów zdrowotnych. Regularne pomiary ciśnienia krwi i EKG to kluczowe narzędzia w wykrywaniu chorób serca. Dzięki nim możemy zidentyfikować takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze, czy zaburzenia rytmu serca, w tym migotanie przedsionków. Wczesne wykrycie tych problemów jest nieocenione, ponieważ pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i zapobiega poważnym powikłaniom, takim jak udar mózgu czy niewydolność serca – mówi profesor dr hab. n. med. Marek Postuła.
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.focus.pl%2Fuploads%2F2025%2F02%2FInfografika_4.jpg&w=1600&q=85)
Czytaj też: Nowa inicjatywa Huawei i PTPM-MEDYCYNA XXI. Dane zdrowotne ze smartwatchy kluczem do przyszłości medycyny
Możemy sobie jakoś w tym pomóc? Pozytywną rolę ma tu do odegrania technologia – 45% ankietowanych wyraziło bowiem chęć skorzystania z EKG w smartwatchu, gdyby taka funkcja była dostępna, a 72% osób zadeklarowało, że skorzystałoby z opcji pomiaru ciśnienia tętniczego w zegarku. Smartwatche mogą zatem stanowić cenne uzupełnienie tradycyjnych badań wykonywanych w gabinetach lekarskich, ale należy pamiętać, że nie zastępują wizyty u lekarza. Kluczowe jest zbudowanie nawyku regularnego monitorowania i świadome korzystanie z danych zbieranych przez inteligentny zegarek. Ważne jest również edukowanie pacjentów, kiedy zgłaszać się na bardziej szczegółową diagnostykę.