Koniec Androida od Huawei
Problemy Huawei z Androidem zaczęły się od amerykańskich sankcji. Producent został zmuszony do porzucenia Usług Google i zastąpienia ich własnym rozwiązaniem, Huawei Mobile Services. Był to wciąż Android, ale oparty o AOSP, czyli wersję otwartoźródłową, którą Huawei przystosowywał do własnego sprzętu. Z biegiem czasu oprogramowanie obrastało w usługi, dorobiło się też w miarę sprawnej emulacji, która niezbędna była poza chińskim rynkiem do sensownego korzystania z urządzeń.
Był to jednak wciąż Android, choć nazwa pojawiała się coraz rzadziej. Sercem systemu był ten sam linuksowy kernel i sterowniki. HarmonyOS NEXT zrywa z tym dziedzictwem. Nowe oprogramowanie otrzymało nowe mikrojądro bazowane na projekcie OpenHarmony, nowy kompilator Huawei Ark z usługami HMS, który powinien zapewnić możliwość stworzenia ujednoliconej architektury dla różnego typu urządzeń i usług chmurowych. Przewodniczący grupy Huawei Consumer Business, Richard Yu, poinformował, że ekosystem HarmonyOS Next w tej chwili wspiera już 15 000 aplikacji i usług, a ich liczba będzie sukcesywnie rosnąć. Jest o co walczyć, Huawei zdołał poprawić wydajność urządzenia podczas uruchamiania aplikacji o 30% i efektywność energetyczną o 20%. Nowy Huawei Share 2.0 zdolny będzie do przesłania pliku o rozmiarze 1,2 GB w zaledwie 8 sekund.
Poza nową architekturą system HarmonyOS NEXT otrzymał odświeżony wygląd, szerokie możliwości personalizacji ekranu blokady i aplikacji oraz przeprojektowane centrum sterowania. Huawei wprowadził do systemu także rozbudowaną systemową AI opartą o model językowy Pangu i asystenta głosowego Xiaoyi, ale te funkcje dostępne będą tylko dla chińskich użytkowników. Za bezpieczeństwo będzie odpowiadać architektura Star Shield, zapewniająca ochronę na poziomie systemowym – zdaniem Huawei ma to być jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań na rynku.
Dostępność HarmonyOS NEXT
Publiczna wersja beta HarmonyOS NEXT została już udostępniona – niestety na razie tylko użytkownikom w Chinach. Odważni testerzy muszą mieć do dyspozycji któryś ze smartfonów z serii Mate 60, Mate X5, Pura 70 lub Pocket 2. Beta dostępna jest także dla tabletów MatePad Pro 13.2 oraz MatePad 11 (2024). Komercyjna dostępność systemu przewidziana jest natomiast na 2025 roku, choć wersja globalna może być jeszcze później. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość.