Tradycja i solidność. Honda Civic jest produkowana od blisko 50 lat

Honda to jedna z japońskich marek samochodów, która cieszy się na świecie olbrzymią popularnością. Japońskie przedsiębiorstwo ma siedzibę w Tokio i zostało założone w 1948 roku. Chyba każdy znawca kojarzy kultowe modele aut tej marki – takie jak Civic czy Accord. Z kolei fani sportów motorowych kojarzą samochody Honda przede wszystkim z ich aktywnego udziału między innymi w Formule 1. Co warto wiedzieć o marce i jej autach?
Tradycja i solidność. Honda Civic jest produkowana od blisko 50 lat

Honda: historia marki

Honda zaprezentowała swój pierwszy samochód w roku 1963. W porównaniu do innych wielkich koncernów motoryzacyjnych miało to miejsce dość późno. Dlaczego dopiero wtedy zjechał z taśm montażowych pierwszy model T360? Firma na początku zajmowała się nieco inną produkcją.

W roku 1906 urodził się założyciel przyszłego giganta – Soichiro Honda. Jeszcze jako nastolatek praktykował w warsztacie samochodowym. W roku 1927 otworzył swoją własną filię, a w 2 lata później opatentował metalowe szprychy. Honda w roku 1930 postanowił otworzyć pierwszą fabrykę, w której produkowano pierścienie tłokowe do silników. Dopiero po II wojnie światowej Soichiro Honda rozpoczął produkcję roweru napędzanego niewielkim silniczkiem, natomiast w roku 1948 oficjalnie powstała Honda Motor Co Ltd. Rok później z taśm produkcyjnych zjechał pierwszy motocykl japońskiej marki.

W latach 60., kiedy to marka uznana była za bardzo solidną w branży motocyklowej, Soichiro Honda odważnie postawił na wejście w świat sportów motorowych. Dlatego między innymi stworzył typowo sportowy wóz – Hondę S500. Dodatkowo Japończycy pojawili się po raz pierwszy w Formule 1. W roku 1965 kierowca Paul Richard Ginther odniósł dla zespołu pierwsze, historyczne zwycięstwo, w wyścigu F1. Ponadto w roku 1963 na rynku motoryzacyjnym pojawił się pionierski samochód Honda. Było to małe auto dostawcze – T360, cieszące się ogromną popularnością.

W latach 70. postawiono na produkcję samochodów kompaktowych. W 1972 roku z taśm produkcyjnych zjechała pierwsza Honda Civic, zaś w 3 lata później zaprezentowano model Accord (obydwa produkowane do dziś). Od roku 1978 fani marki mogli nabyć kolejny, niezwykle popularny w późniejszych latach, sportowy samochód Hondy – Prelude. W roku 1973 Soichiro Honda przeszedł na emeryturę, a na czele koncernu zastąpił go Kiyoshi Kawashima.

Honda jako pierwsza japońska marka otworzyła swoją fabrykę w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce w roku 1982. Zadecydowano także o kupieniu brytyjskiej marki Rover. Cztery lata później luksusowe auta Hondy zaczęto produkować pod marką Acura. Były to modele takie jak Integra z roku 1985, Legend z roku 1986 i Vigor z roku 1989.

Lata 90. to przede wszystkim odejście Soichiro Hondy. Zmarł on 5 sierpnia 1991 roku w Tokio. Trzy lata później zadecydowano o rozstaniu Hondy z marką Rover, a także postawiono na działalność dotyczącą produkcji aut o niestandardowym napędzie. W roku 1997 w Stanach Zjednoczonych pojawił się pierwszy elektryczny samochód Hondy – EV Plus. Rok później zaprezentowano auto zasilane sprężonym gazem ziemnym. Dodatkowo w latach 90. debiutowały dwa popularne samochody Honda. Najpierw w roku 1994 klasyczny van – Odyssey, zaś w 1995 roku suv klasy kompaktowej – CR-V.

Honda w 2001 roku wróciła do produkcji małego, miejskiego auta – modelu Jazz (poprzednio produkowany był w latach 1981-1986). Przez całe lata produkcji samochodów, japoński koncern wyrobił sobie doskonałą opinię. Nie dziwi zatem fakt, że obecnie auta Honda to jedne z najlepiej sprzedających się pojazdów na świecie.

 

Honda: popularne modele

Auta Honda to doskonała jakość i tradycja. Przez szereg lat japoński koncern stworzył wiele samochodów, które zyskały uznanie na całym świecie. W historii tej marki można wyróżnić kilka kultowych modeli:

  • Civic – Jest to zdecydowanie najpopularniejszy model jaki stworzyli konstruktorzy Hondy. Począwszy od roku 1972 jest produkowany do dziś. Miał za zadanie zastąpić koncepcyjny model N360 i udało się to z powodzeniem. Pierwsza wersja tych pojazdów produkowana była do 1979 roku. Aktualnie zaś wytarzana jest 10 generacja tego modelu. Warto zaznaczyć, że w 2005 roku podczas Frankfurt Motor Show, kiedy to zaprezentowano 8 generację Hondy, wzbudziła ona ogromne zaciekawienie. Projektanci odeszli bowiem od klasycznego wyglądu auta i stworzyli samochód, który wiele osób nazwało „kosmicznym”.
  • Accord – Drugi najpopularniejszy model japońskiego producenta, który produkowany jest od 1975 roku. Po zakończeniu produkcji 8 wersji, Honda postanowiła zrezygnować ze sprzedaży tego modelu w Europie. Obecnie produkowana 10 generacja (między innymi na rynek amerykański) zaprezentowana została podczas Los Angeles Motor Show w roku 2017. Ciekawostką jest to, że Honda Accord to samochód klasy średniej, mimo że początkowo były to pojazdy kompaktowe.
  • Jazz – Model był produkowany w latach 80. Dopiero w 2001 powrócono do koncepcji małego samochodu miejskiego. Aktualnie produkowana jest 3 generacja tego pojazdu, w 6 wersjach wyposażenia. Europejska premiera najnowszej wersji Hondy Jazz miała miejsce na targach motoryzacyjnych w Genewie, w roku 2015.
  • CR-V – SUV klasy kompaktowej, który produkowany jest przez japoński koncern od 1995 roku. Honda aktualnie produkuje 5 generację tego modelu. Na rynku amerykańskim najnowsza wersja japońskiego SUV-a pojawiła się w roku 2016, zaś w Europie zaprezentowano ją podczas targów w Genewie, w roku 2018.
  • HR-V – Crossover należący do segmentu B. Honda produkowała go w latach 1999-2006. Warto w tym miejscu wspomnieć, że był to jeden z pierwszych tego typu samochodów w historii. W tamtym czasie crossovery nie były jeszcze tak popularne jak dziś. Mimo że w 2006 roku zaprzestano jego produkcji, to po 7 latach widząc rosnącą popularność tego typu pojazdów postanowiono powrócić do koncepcji HR-V. Wciąż wytwarzana jest 2 generacja modelu, dostępna w 3 wersjach wyposażenia. 
 

Honda: sportowe modele Hondy

Samochody Honda niemal od zawsze kojarzone były ze światem sportów motorowych. Ogromnym fanem wyścigów był bowiem założyciel marki. Ponadto uważał on, że jest to doskonała promocja dla jego firmy. Honda stworzyła wiele kultowych pojazdów przeznaczonych do ścigania. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Honda RA272 – Drugi z historycznych bolidów Hondy (pierwszy to RA271), którym zawodnicy ścigali się w sezonie 1965. Właśnie prowadząc ten pojazd kierowca wyścigowy Richie Ginther wygrał zawody o Grand Prix Meksyku. Ponadto dwa razy zajmował 6 miejsce w czasie wyścigów na torach w Belgii i w Niemczech.
  • Honda RA106, RA107, RA108 – Honda w latach 2006-2008 powróciła do F1 jako zespół. Przez 3 sezony na torach F1 pojawiały się kolejne, japońskie bolidy. Na sezon 2006 przygotowano RA106, na sezon 2007 model RA107, zaś na sezon 2008 wersję RA108. Za ich kierownicami siedziały gwiazdy F1 – Jenson Button i Rubens Barichello. Pojazdy poruszały się na 13-calowych oponach, ważyły zaś 605 kg (wraz z kierowcą, wodą i olejem).
  • Honda HSV-010 GT – Auto, które zostało wyprodukowane specjalnie po to, aby ścigać się w japońskiej serii GT. Miało ono zastąpić popularny model NSX Super GT. Posiadało moc 500 KM oraz 6-biegową skrzynię. Masa własna pojazdu wynosiła 1100 kg. W 2010 roku kierowcy Weider Honda Raicing – Takashi Kogure oraz Loic Duval, ścigający się modelem HSV-010 GT – zdobyli mistrzostwo serii Super GT w kategorii GT500. 
 

Honda: cena

Samochody Honda cieszą się dużą popularnością. Zainteresowanie nimi nie maleje i z pewnością każdy, kto będzie chciał nabyć nowy samochód japońskiego producenta, zastanawia się, jak rozkładają się koszty dotyczące poszczególnych modeli dostępnych na rynku. Niestety, należy przygotować się na to, że jeśli ktoś będzie chciał nabyć auto Honda, cena będzie dosyć wysoka. Za małą Hondę Jazz musimy zapłacić powyżej 60 tysięcy złotych. Civic – dostępny w 3 wersjach, czyli 5D, 4D lub Type R – będzie kosztował odpowiednio około 80, 95 i 140 tysięcy złotych. Honda HR-V to wydatek powyżej 80 tysięcy złotych, zaś za CR-V będziemy musieli dać już ponad 100 tysięcy.

 

Honda: ciekawostki

Honda to nie tylko produkcja aut, ale przede wszystkim wytwarzanie silników. Wielu kierowców zastanawia się często, jak dbać o tę najważniejszą część samochodu, a przede wszystkim – jaki olej do niego wlewać. Japoński koncern ma w tym względzie wiele do powiedzenia. Jaki olej zaleca Honda? Nie jest tajemnicą, że koncern produkuje własne oleje, które zapewniają niższe zużycie paliwa, utrzymują silnik w czystości, ograniczają tarcia oraz są ekologiczne. Olejem, który nie należy do oryginalnych produktów Hondy, a jest szczególnie polecany przez nią, jest Castrol Edge Professional H. Powstał on bowiem w ramach współpracy japońskiego i brytyjskiego koncernu.

Obecnie niemal każdy znany koncern motoryzacyjny, ma swoje specjalne motto. Honda zdecydowała się na hasło „Power of dreams”, które znaczy dosłownie „Siła marzeń”. Ma to symbolizować profesjonalne i jednocześnie precyzyjne podejście Hondy do produkcji. Na całym świecie znane są samochody Honda. Jaki kraj w Europie pomagał szczególnie w ich dystrybucji? Tym państwem jest Anglia. W roku 1985 otworzono fabrykę w Swindon, która w szczytowym momencie mogła produkować ćwierć miliona aut rocznie, choć w ostatnich latach było to najwyżej 150 tysięcy sztuk. Fakt ten, jak też prawdopodobnie decyzja związana z Brexitem, doprowadziły do ostatecznej decyzji o zamknięciu fabryki. Będzie ona funkcjonować jedynie do 2021 roku.

Więcej:motoryzacja