W starożytności odbywały się tam wielkie widowiska. Ich pozostałości przetrwały do dziś

Dzięki obserwacjom prowadzonym z powietrza, połączonym z technologią LiDAR, naukowcom działającym na terenie Hiszpanii udało się zidentyfikować rozległy obszar, który dawniej gościł tysiące ludzi.
W starożytności odbywały się tam wielkie widowiska. Ich pozostałości przetrwały do dziś

Łącznie mowa o stanowisku obejmującym ponad 250 hektarów. Jest ono pokryte różnego rodzaju strukturami zdradzającymi sekrety tego miejsca sięgające czasów starożytnych. Najważniejszym odkryciem wydają się fragmenty areny, na której dawniej widzowie mogli podziwiać wyścigi rydwanów.

Czytaj też: Najstarszy paragon świata zachwyca wiekiem. W co zaopatrzył się prehistoryczny kupiec?

Stanowisko archeologiczne znane jako Iruña Veleia stanowi pamiątkę po rzymskim mieście Veleia. Cechowało się ono korzystnym rozmieszczeniem, a kwestie logistyczne były jednym z czynników sprawiających, że mieszkało tam od pięciu do dziesięciu tysięcy osób. Wydaje się, że osadę opuszczono dopiero w okresie średniowiecza.

Jeśli chodzi o dokonane odkrycie, to szczególnie imponujący wydaje się pokaz możliwości technologii LiDAR. Za jej sprawą archeolodzy są w stanie wykryć obiekty, które w przeciwnym razie byłyby niemożliwe do zobaczenia gołym okiem. Wystrzeliwując wiązki lasera z powietrza w kierunku powierzchni, badacze są w stanie identyfikować starożytne struktury będące dawnymi arenami.

Arena zidentyfikowana dzięki obserwacjom lotniczym ma aż 280 metrów długości. W czasach starożytnych mogło na niej zasiadać nawet 5000 widzów

Ta największa miała aż 280 metrów długości i 72 metry szerokości. Zdaniem autorów badań można określić ją mianem areny cyrkowej, a odkrycie jest dopiero trzecim takowym dokonanym na Półwyspie Iberyjskim. Wyścigi rydwanów mogło tam dawniej podziwiać nawet 5000 widzów jednocześnie. 

Taka rozrywka cieszyła się w czasach starożytnych ogromną popularnością. Na podstawie relacji można więc stwierdzić, że ówcześni fani mieli ulubionych zawodników i rydwany, dopingując niczym teraz ma to miejsce w przypadku klubów piłkarskich. Jak widać, czasy się zmieniają, ale słabość ludzi do zapalonego śledzenia sportowej rywalizacji będzie pozostaje niezmienna.

Czytaj też: Prehistoryczna osada znaleziona na terenie Polski. To pozostałość wymarłej kultury

Poza areną archeolodzy znaleźli także szereg innych obiektów. Wśród dokonanych odkryć wymieniają dzielnice mieszkalne, ulice z arkadami, punkty czerpania wody, infrastrukturę kanalizacyjną czy miejsca spotkań na tle religijnym. Wspólnie wszystkie te elementy tworzą obraz świetnie prosperującego starożytnego miasta, którego bogata historia będzie poznawana dzięki planowanym wykopaliskom.