Naukowcy z Uniwersytetu w Patras, w Grecji próbowali rozwikłać historię zagadkowych artefaktów wykonanych przez homininów z Wysp Egejskich (Lesbos, Milos i Naksos). Ich wiek ustalono na 476 tys. lat, ale nie wiadomo było w jaki sposób mogły być one tutaj przetransportowane. Cechy wyglądu tych narzędzi kamiennych wskazują na powiązania z kulturą aszelską, czyli bardzo prymitywną kulturę dolnego paleolitu, którą tworzyli hominini z gatunku Homo erectus.
Czytaj też: W jaskini znaleźli kosztowny dowód na wielką rewoltę w Izraelu. O co Żydzi tu walczyli 2200 lat temu?
Hominini i historia morskich podróży po Morzu Egejskim
Na łamach Quaternary International pojawiły się wyniki badań greckich naukowców. Postanowili oni zrekonstruować linię brzegową w basenie Morza Egejskiego sprzed 450 tys. lat. Okres ten zwany chibanem (środkowy plejstocen) przypada na moment epoki lodowcowej na naszym kontynencie. Olbrzymie połacie Europy Północnej i Środkowej były skute lodem, ale okolice Morza Śródziemnomorskiego nadal były przyjazne do życia.
Podczas zlodowaceń poziom mórz światowych był niższy niż obecnie, ponieważ olbrzymie masy wody były uwięzione w lądolodach. Poprawione rekonstrukcje paleogeograficzne uwzględniające poziom starych delt rzek wskazują na obniżenie się poziomu morza w śródziemnomorskim regionie o 225 metrów.
Jak można wnioskować, przy niższym stanie morza wiele Wysp Egejskich było połączonych ze sobą, co umożliwiało migracje homininów. Jednakże nie wszystkie skrawki lądu były połączone z kontynentem, w tym również wspomniane Lesbos, Milos i Naksos. Naukowcy zaproponowali odważną tezę, że co najmniej 476 tys. lat temu ludzie musieli na te wyspy przypłynąć, pokonując na prymitywnej łodzi kilka kilometrów otwartego morza. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie wyjaśnić pochodzenie kamiennych artefaktów.
Czytaj też: Ofiara rytuału sprzed 5 tys. lat odnaleziona w bagnie. Kim był ten mieszkaniec Skandynawii?
To odkrycie brzmi niewiarygodnie, ale przykład morskich podróży po Morzu Egejskim nie jest najstarszym z całego świata. W 2016 roku pojawiły się wyniki badań sugerujące, że już 700 tys. lat temu hominini pokonywali dystans pomiędzy dzisiejszą Indonezją i Filipinami. Pokazuje to nam tylko, jak bardzo praktyczni i innowacyjni potrafili być przedstawiciele wczesnych gatunków Homo.