Prace nad stworzeniem nowej komercyjnej stacji kosmicznej trwają w kilku amerykańskich firmach. Jedną z nich jest firma Vast, która właśnie przedstawiła projekt stacji kosmicznej Haven-2 na 75. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym. Według przedstawicieli firmy Haven-2 może stać się następcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Stacja Haven-2 przygotowywana jest w ramach realizowanego przez NASA programu Commercial LEO Destination (CLD). Według aktualnych planów NASA ma zadecydować, która firma przejdzie do drugiej fazy rozwoju projektu w połowie 2026 roku.
Czytaj także: Rosja przedstawiła plan budowy swojej własnej stacji kosmicznej. Pierwsze moduły już w 2027
Vast ma jednak plan, jak przekonać NASA do swojego pomysłu. Zanim bowiem jednak powstanie Haven-2, która domyślnie miałaby zastąpić Międzynardową Stację Kosmiczną, już w 2025 roku firma chce wysłać na orbitę Haven-1, pierwszą komercyjną stację kosmiczną w historii.
Haven-1 naturalnie będzie znacznie mniejszą wersją docelowej stacji kosmicznej, ale jednocześnie będzie dzielił jej architekturę i wyposażenie techniczne. W ten sposób firma chce dowieść swojego doświadczenia w budowie i obsłudze stacji kosmicznej.
Stacja, która zostanie wyniesiona w 2025 roku, będzie składała się z jednego segmentu, dzięki czemu zostanie ona w całości wyniesiona na orbitę podczas jednego startu. Jeżeli firma otrzyma kontrakt od NASA na stworzenie stacji docelowej, pierwszy jej segment powinien znaleźć się na orbicie w 2028 roku. Nie będzie to jednak taki sam segment jak w przypadku stacji Haven-1. Pierwsze plany wskazują, że będzie on od niej dłuższy o jakieś 5 metrów.
Budowa docelowej stacji kosmicznej miałaby się składać z dołączenia najpierw największego centralnego modułu stacji o średnicy około 7 metrów, a następnie o podłączeniu do niego czterech kolejnych modułów Haven-2. Cała stacja miałaby wejść do służby między 2030 a 2032 rokiem.
Czytaj także: Chiny zbudowały drugą stację kosmiczną. Jest rekordowo duża i… nie w kosmosie
Nie byłoby jednak żadnej nowoczesnej, amerykańskiej stacji kosmicznej godnej XXI wieku, gdyby nie była ona wyposażona w jakieś wyjątkowe funkcje. Przedstawiciele VAST wskazują tutaj na gigantyczną 3,8-metrową szklaną kopułę, która pozwoli w zupełnie nowy sposób spojrzeć na Ziemię z orbity okołoziemskiej. Stacja w kształcie litery X będzie wyposażona także w porty, do których będą cumować statki transportowe i pasażerskie.
Zaprezentowany projekt stacji Haven-2 został przygotowany tak, aby spełniał wszystkie wymagania dla stacji kosmicznej, której budowę w części chce sfinansować NASA w ramach projektu CLD.
Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że po zakończeniu misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, paradygmat korzystania z orbity ulegnie zmianie. NASA sama nie chce budować kolejnej stacji kosmicznej. Zamiast tego planuje jedynie wesprzeć firmy z sektora prywatnego, które zbudują własne stacje kosmiczne, a następnie wynajmować od nich miejsce dla astronautów. W ten sposób agencja chce ograniczyć koszt utrzymywania stacji kosmicznej i przeznaczyć w ten sposób zaoszczędzone pieniądze na sondy kosmiczne i załogową eksplorację Księżyca.