Opis gwiazdozbioru Kasjopei
Gwiazdozbiór Kajsopei (z łaciny Cassiopeia) należy do gwiazdozbiorów nieba północnego, jest jednym z okołobiegunowych. Znajduje się w Drodze Mlecznej i zajmuje powierzchnię 598 stopni kwadratowych. Nieuzbrojonym okiem możemy dostrzec 90 gwiazd z tej konstelacji.
Kim była Kajsopea? W historii zapisała się jako piękna, choć zarozumiała królowa Etiopii. Była żoną Cefeusza i matką Andromedy. Kiedy w swojej pysze stwierdziła, że jest piękniejsza od nimf Nereid… Posejdon, ich ojciec, nasłał na Etiopię potwora morskiego. Od zguby mogło uratować Kajsopeję i Cefeusza poświęcenie córki Andromedy. Skazaną na pożarcie potworowi dziewczynę uratował Perseusz. Oczarowany jej pięknem, wziął ją za żonę.
Kształt gwiazdozbioru Kajsopei przypomina nieco literkę W. A jego odnalezienie nie jest na szczęście zbyt trudne!
Gwiazdozbiór Kasjopei: jak go znaleźć?
Gwiazdozbiór Kajsopei można podziwiać na niebie na szerokościach geograficznych pomiędzy 21° S a 90° N. Ów kształt „W” tworzy 5 najjaśniejszych gwiazd. Są to Caph, Schedar, Cih, Ruchba oraz Segin.
Kajsopea sąsiaduje z gwiazdozbiorami Żyrafy, Jaszczurki oraz z innymi mitologicznymi postaciami – Cefeuszem, Andromedą i Perseuszem.
Do gwiazdozbioru Kajsopei doprowadzi nas przedłużenie odcinka łączącego Gwiazdę Północną z czubkiem dyszla Wielkiego Wozu. Zobaczyć ją możemy już przez lornetkę! A gdy skierujemy swoje oczy w tę stronę nieba… Z pewnością zachwycimy się widokiem licznych, choć może słabo świecących gwiazd! W Polsce na takie obserwacje mamy naprawdę sporo czasu. Gwiazdozbiór Kajsopei nie zachodzi bowiem na naszych szerokościach geograficznych. Jest więc obecny na niebie przez cały rok.
Wybrane gwiazdy z gwiazdozbioru Kasjopei
Kajsopea to gwiazdozbiór bardzo bogaty w gwiazdy. Z pewnością będzie idealnym punktem do obserwacji dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z astrologią. Wystarczy wyciągnąć lornetkę!
Naszą uwagę powinien zwrócić Schedar, czyli olbrzym o pomarańczowej barwie. Dzielą go od nas 362 lata świetlne. Nazwa zaś z arabskiego oznacza pierś – w tym przypadku należącą do Kajsopei.
Kolejną wyjątkową gwiazdą z gwiazdozbioru Kajsopei jest Caph. To podwójna gwiazda, a jej nazwa pochodzi z arabskiego i określa dłoń zabarwioną henną. Caph w gwiazdozbiorze jest ręką Kajsopei.
Ruchba natomiast to gwiazda zmienna zaćmieniowa, a przy okazji kolano etiopskiej królowej. Od Ziemi z gwiazdozbioru Kajsopei dzieli ją 112 lat świetlnych. Jej jasność zaś zmienia się w przeciągu 759 dni.
Za najjaśniejszą gwiazdę gwiazdozbioru Kajsopei uważa się Cih. To biały olbrzym. Jego objętość zwiększa się od czasu do czasu – potrafi być 10-18 razy większa od średnicy Słońca! Nazwa „Cih” wywodzi się z chińskiego i oznacza „bat”. Od Ziemi dzieli ją 610 lat świetlnych.
Ciekawostki o gwiazdozbiorze Kasjopei
W 1572 r. w gwiazdozbiorze Kajsopei doszło do jednego z trzech znanych w naszej Galaktyce wybuchów supernowej. Zdarzenie opisał Tychon Brahe. Dlatego zresztą supernowa z Kajsopei nazywa się „Supernową Tychona”. Jej pozostałości wciąż emitują fale radiowe!
Jednymi z najciekawszych obiektów z gwiazdozbioru Kajsopei są gromady otwarte M 52 i M 103. Pierwsza z nich leży przy granicy gwiazdozbioru z Cefeuszem. Znajdziemy w niej około 120 gwiazd, w tym dwa żółte olbrzymy. To całkiem młoda gromada, bo ma raptem… 35 mln lat. M 103 jest jeszcze młodszą gromadą (25 mln lat). Korzystając z tak podstawowego sprzętu jak lornetka, dostrzeżemy 40 gwiazd.
W gwiazdozbiorze Kajsopei znajduje się także Gromada Sowy, czyli NGC 457. Czasem nazywa się go też Gwiazdozbiorem Ważki. Żółty i niebieski nadolbrzym z gwiazdozbioru Kajsopei tworzą oczy sowy. „Zwierzę” znajdziemy na południe od gwiazdy Ruchba.
Jeszcze jeden rój meteorów związany jest z gwiazdozbiorem Kajsopei. To rój meteorów Zeta Cassiopeidy. Ich maksimum przypada na połowę lipca. Nie wiemy jednak, jakie jest ich ciało macierzyste.