Gry wideo to dziś to biznes wart ponad 100 mld dolarów w skali światowej. Wyprodukowanie hitu kosztować może tyle, co hollywoodzkiego filmu – setki milionów. Z drugiej strony, gry od dawna mają niezbyt dobrą opinię, zwłaszcza wśród części mediów, pedagogów i psychologów. Miały zaburzać koncentrację, odciągać dzieci od nauki, a nawet sprzyjać agresji i zaburzeniom psychicznym. Badania wykazały, że te zarzuty nie mają większego sensu.
Warto jednak pamiętać, że w Polsce mamy kilkanaście milionów graczy w różnym wieku, a większość gier przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży. Dobrze byłoby mieć pewność, że do ich rąk nie trafią treści przeznaczone dla osób dorosłych. Temu służy m.in. system oznaczeń wiekowych PEGI.
Jak działa dziś branża gier wideo i jak ich twórcy dbają o to, by była to bezpieczna rozrywka? O tym opowiedzą moi rozmówcy w studiu TOK FM: dr Dominika Urbańska-Galanciak, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR), medioznawca, rzecznik targów gier Warsaw Games Week oraz Grzegorz Szabla, przedstawiciel polskiego oddziału Ubisoft.
A to film wyjaśniający, na czym polegają oznaczenia wiekowe na grach:
Przy okazji polecam archiwalne audycje o nieznanych obliczach gier komputerowych, e-sporcie, gryfikacji/grywalizacji i polskich grach, a także artykuł “http://www.focus.pl/technika/lagodna-przyszlosc-gier-3682”.
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 11 czerwca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!