Nową przypadłość zdiagnozowano ostatnio u 15-latka, który od najmłodszych lat miał intensywny kontakt z najnowszymi technologiami. Od 5 roku życia korzystał z telewizora, konsoli do gier wideo, komputera i smartfona.
Nastolatek nie był w stanie zapamiętać sześciocyfrowego kodu do własnego domu, a kłopoty z pamięcią zaczęły mocno odbijać się na jego ocenach w szkole. “Jego mózg praktycznie przestał przenosić informacje do pamięci długotrwałej, a wszystko to z powodu silnego wystawienia na nowe technologie” – ocenił psychiatra.
W Korei Południowej aż 65 procent nastolatków ma smartfony. Tymczasem lekarze alarmują, że przypadki pogorszenia pamięci, kłopotów z koncentracją i obojętności emocjonalnej są coraz częstsze u młodych, którzy spędzają dużo czasu na pisaniu SMS-ów, surfowaniu w internecie czy korzystaniu z komputera.
“Nadużywanie smartfonów i gier komputerowych osłabia zrównoważony rozwój mózgu” – powiedział Byun Gi-won, który kieruje Centrum Równowagi Mózgu w Seulu, które pomaga osobom z problemami poznawczymi wynikającymi z korzystania z komputerów i smartfonów.
Młodzi ludzie mogą być szczególnie zagrożeni, ponieważ do 25 roku życia ich mózgi dopiero się kształtują.
“Od początku 2000 roku obserwuję drastyczny wzrost liczby pacjentów u których występują kłopoty z pamięcią. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy od najmłodszych lat mają nieograniczony dostęp do gadżetów cyfrowych” – mówi dr Kim Young-bo.
“Gadżety wyręczają nas w zapamiętywaniu nudnych informacji, ale jeśli nie będziemy korzystać z funkcji naszych mózgów, to tym samym będziemy stopniowo zmniejszać ogólne umiejętności poznawcze” – dodaje psychiatra.