Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o czas istnienia tzw. kultury Hongshan. Ta rozwijała się w czasach neolitu, od 5000 do 2500 roku p.n.e. Nie bez powodu jej osiągnięcia uznaje się za kluczowe dla uformowania powstałej później chińskiej cywilizacji. Jedną z pamiątek po tym okresie jest pozostawienie motywu smoka jako symbolu Państwa Środka, który przetrwał tysiące lat i jest powszechnie kojarzony nawet współcześnie.
Czytaj też: Zagadka 1500-letniego grobu wreszcie rozwikłana. Pomógł wisiorek z orzecha włoskiego
W przypadku dokonanego niedawno odkrycia sprawa jest szczególna, gdyż we wspomnianym grobowcu znajdowały się liczne artefakty wykonane z jadeitu. Jeden z ponad stu takowych przedstawia smoka. Informacje zebrane na temat przeznaczenia tych przedmiotów oraz osób, które je stworzyły, powinny pozwolić na lepsze zrozumienie społeczności zamieszkujących północne Chiny.
Areną działań archeologów było stanowisko Yuanbaoshan w mieście Chifeng. Jak podkreślają sami zainteresowani, prowadzone przez nich badania mogą doprowadzić do uzyskania obrazu fundamentów tworzących chińską cywilizację. To ze względu na powiązania znalezionych obiektów z kulturą Hongshan.
Figurka przedstawiająca jadeitowego smoka ma 15,8 cm długości, 9,5 cm szerokości i 3 cm grubości. Z tego względu mora o rekordowo dużym tego typu elemencie. Równie intrygujące wydają się pozostałe odkrycia: elementy architektoniczne oraz ludzkie szczątki. Poza tym archeolodzy natknęli się na inne przedmioty wykonane z jadeitu oraz ceramiki.
Grobowiec znaleziony przez archeologów w północnych Chinach zawierał ponad sto artefaktów. Wśród nich znalazła się jadeitowa figurka smoka
Sun Jinsong, będący przedstawicielem instytutu zajmującego się kwestiami archeologicznymi w Państwie Środka, wyjaśnia, iż różnorodność wydobytych jadeitowych artefaktów wypełnia luki w wiedzy na temat wykorzystywania tego minerału przez prehistoryczne społeczności z terenów Chin. Pokazuje to, jak istotną rolę mogły one odegrać w stworzeniu podwalin dla rozwoju chińskiej cywilizacji.
Czytaj też: Praktykowali tam kult na setki lat przed narodzinami Jezusa. Zadziwiające miejsce znalezione w Turcji
Badacze zwracają uwagę na jeszcze inną kwestię. W toku wykopalisk udało im się dotrzeć do przedmiotów związanych z późnoneolityczną kulturą Lingjiatan. Jej przedstawiciele bez wątpienia inspirowali się dokonaniami kulturowymi kultury Hongshan, co pokazuje, że nawet przed tysiącami lat istniały sieci handlowe umożliwiające rozpowszechnianie tego typu elementów. Obie kultury mogły dzielić również inne aspekty, takie jak wspólny system wierzeń.