Grób rzymskiego gladiatora całkowicie zaskoczył archeologów. Było w nim znacznie więcej szczątków

Wykopaliska prowadzone wewnątrz ruin bazyliki na wzgórzu Ayasuluk na terenie prowincji Izmir doprowadziły ich uczestników do naprawdę zadziwiających wniosków. Ci, choć zakładali, że mają do czynienia ze szczątkami rzymskiego gladiatora, w rzeczywistości dotarli do kości pochodzących od znacznie liczniejszej grupy.
Grób rzymskiego gladiatora całkowicie zaskoczył archeologów. Było w nim znacznie więcej szczątków

Według uczestników ekspedycji, będących przedstawicielami Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, w grobowcu miał spoczywać człowiek o imieniu Euphrates. Wnętrze jego trumny zostało pokryte różnego rodzaju inskrypcjami oraz symbolami w postaci krzyża chrześcijańskiego. Podobne znajdowano już w miejscach pochówku na terenie Turcji oraz Syrii.

Czytaj też: Niezwykłe odkrycie na dnie oceanu. Amerykański niszczyciel odnaleziony po dekadach poszukiwań

Ten konkretny sarkofag liczy około 1800 lat. Według naukowców został on ponownie wykorzystany około dwustu lat później. W takich właśnie okolicznościach do środka trafiły szczątki 12 mężczyzn i kobiet. Ich pochodzenie sięga V wieku, dlatego chodzi o zmarłych zdecydowanie później, niż sam gladiator. Grobowiec przeznaczony dla Euphratesa powstał bowiem w III wieku.

Wśród wspomnianych elementów znalezionych w czasie oględzin grobowca archeolodzy zwrócili uwagę na trzy płaskorzeźby krzyża datowane na V wiek. Zostały one umieszczone wewnątrz, natomiast na pokrywie od zewnątrz również ktoś wyrył podobne symbole – te zostały jednak dodane dopiero w VIII wieku. Archeolodzy próbują jak najlepiej zrozumieć zastosowanie tej symboliki, porównując ją z innymi tego typu znaleziskami dokonanymi w okolicy.

Archeolodzy, choć mogli zakładać, że dotarli do miejsca pochówku rzymskiego gladiatora, w rzeczywistości znaleźli szczątki dwunastu innych osób

Poza grobowcem członkowie zespołu badawczego dotarli do pozostałości systemu odprowadzania wody. Oba znaleziska były zlokalizowane na głębokości zaledwie 20 centymetrów pod powierzchnią. Sam kościół, od pewnego momentu pod wezwaniem św. Jana, już w czasach starożytnych stanowił miejsce pochówku, lecz jego obecna forma została mu nadana dopiero za panowania Justyniana I w VI wieku. 

Czytaj też: Odnalazł starożytny skarb i zarobił na nim fortunę. Indiana Jones w prawdziwym życiu

Jako że 12 wspomnianych osób zostało pochowanych wewnątrz budynku, to możemy założyć, że chodziło o wysoko postawionych członków lokalnej społeczności. Tego typu pochówki nie były przeznaczone dla każdego. Być może byli to ludzie powiązani z duchowieństwem lub będący przedstawicielami lokalnych elit. Jeśli zaś chodzi o postać tytułowego gladiatora, to archeolodzy jak na razie nie mają na jego temat zbyt wielu informacji.