Chińscy naukowcy przekonują, że udało im się uchwycić błysk, którego źródłem była największa eksplozja we wszechświecie od czasu Wielkiego Wybuchu, który doprowadził do powstania tego wszechświata.
Według badań przeprowadzonych przez badaczy z Państwa Środka, powodem eksplozji było zderzenie cząstek materii i antymaterii poruszających się z prędkością zbliżoną do prędkości światła. W takim zderzeniu dochodzi do anihilacji, całkowitego zniszczenia zarówno materii i antymaterii oraz do uwolnienia olbrzymich ilości energii.
Promieniowanie gamma zarejestrowane na Ziemi w 2022 roku jako rozbłysk GRB 221009A było na tyle silne, że rozbłysk został okrzyknięty mianem „najjaśniejszego rozbłysku wszechczasów” (ang. BOAT, Brightest of All Time). Nie ma w tym nic dziwnego, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż w rozbłysku udało się zidentyfikować cechy widmowe na poziomach energii rzędu 37 MeV.
Warto tutaj wspomnieć, że wszystkie rozbłyski gamma uważane są za najsilniejsze i najjaśniejsze eksplozje we wszechświecie. Ich źródłem zwykle są eksplozje supernowe, w których najmasywniejsze gwiazdy we wszechświecie ulegają rozerwaniu i pozostawiają po sobie czarne dziury. W takiej eksplozji w ciągu dziesięciu sekund (odlicz teraz w myślach od 1 do 10) w przestrzeń kosmiczną uwalniana jest energia porównywalna z tą, jaką Słońce wyemituje w ciągu całego swojego trwającego 10 miliardów lat życia.
Rozbłysk GRB 221009A jednak wyróżniał się nawet na tle innych rozbłysków gamma. Jak wskazują naukowcy, w tym przypadku mieliśmy do czynienia z rozbłyskiem blisko siedemdziesiąt razy silniejszym i jaśniejszym od wszystkich innych rozbłysków gamma, których na przestrzeni lat zaobserwowano ponad siedem tysięcy.
Nic zatem dziwnego, że naukowcy bez wytchnienia pracowali nad wyjaśnieniem tej zagadkowo silnej eksplozji, którą przezwano już nawet drugim Wielkim Wybuchem. Na rozwiązanie zagadki trzeba było jednak poczekać na dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Najnowsze obserwatorium kosmiczne potwierdziło, że źródłem rozbłysku była eksplozja supernowa, do której doszło w odległości ponad 2 miliardów lat świetlnych od Ziemi.
Czytaj także: Najjaśniejszy rozbłysk gamma w historii. Raz na tysiąc lat to dużo
Chińscy naukowcy potwierdzili właśnie, że za rozbłysk gamma odpowiada zderzenie elektronów i pozytonów, które w tymże zderzeniu ulegały unicestwieniu emitując jednocześnie przy tym wysokoenergetyczne fotony promieniowania gamma dostrzeżone ponad 2 miliardy lat później na Ziemi. Pomijając już ten konkretny przypadek, naukowcy pozyskali niezwykle cenną informację o mechanizmach powstawania rozbłysków gamma, które będą mogły być wykorzystane przy analizie innych rozbłysków gamma.
Warto tutaj podkreślić, że dostrzeżona w danych obserwacyjnych linia widmowa 37 MeV jest najwyższą dotąd zarejestrowaną w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy wskazują, że mogła ona powstać tylko jeżeli materia z tej eksplozji została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną z prędkością rzędu 99,98 proc. prędkości światła. Mieliśmy zatem do czynienia ze zdarzeniem naprawdę wyjątkowym, które uświadamia nam, jak wciąż mało wiemy o tym, do czego zdolne są obiekty znajdujące się w przestrzeni kosmicznej.