Cukier, a właściwie glukoza, jest ulubionym pożywieniem naszego mózgu. Jednak co za dużo, to niezdrowo, a zbyt wysoki poziom cukru we krwi odbija się szerokim echem na zdrowiu. Przecukrzenie (hiperglikemia) objawia się na wiele sposobów, dając nam zawsze to samo ostrzeżenie – uwaga, to może być ostatni dzwonek przed cukrzycą!
1. Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu
„Przecukrzony” organizm będzie chciał na początku pozbyć się nadmiaru glukozy. Najlepszym znanym mu sposobem jest zwykle spożycie większej ilości płynów, które pozwoli na rozcieńczenie zbyt dużej ilości cukru we krwi. Analogicznie, mocz będzie oddawany częściej niż zwykle, także i w nocy (tzw. nykturia). Częstsze wydalanie wody z organizmu odbija się również na wahaniach wagi.
2. Ciągłe osłabienie
Im wyższy poziom cukru, tym więcej siły organizm musi wkładać w to, by sobie z nim poradzić. Krew staje się gęstsza, co utrudnia jej przepływ do wszystkich komórek ciała. To proste – jeśli wszystkie nie dostaną glukozy, brakuje im energii. Słabną, a w finalnym efekcie to Ty odczuwasz zmęczenie i wzmożoną senność.
3. Gęstsza krew
Jak w punkcie wyżej – większe stężenie cukru oznacza gęstszą krew, którą potem trudno jest „przepompować” do najmniejszych zakamarków ludzkiego ciała, takich, jak oczy, uszy i nerwy.
4. Problemy z ostrością wzroku
Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie stężenie glukozy we krwi może nawet doprowadzić do poważnych powikłań – poczynając od niewyraźnego widzenia, przez odczuwany „nacisk” w oczach, aż po całkowitą utratę wzroku.
5. Drętwienie, marznięcie dłoni i stóp
Zimne i niewrażliwe na bodźce stopy, zdrętwiałe ręce alarmują o szwankującym przepływie krwi w organizmie. Pacjenci z hiperglikemią uskarżają się także na mrowienie i ostry ból. Nogi stają się „jak z waty”, ręce mogą zaś zacząć drżeć.
6. Mniejsza ochota na seks
Zbyt długo utrzymujące się stężenie cukru we krwi skutkuje uszkodzeniem niektórych nerwów. To zaś może prowadzić nawet do problemów z erekcją, orgazmem i płodnością.
7. Przesuszona skóra
Okazuje się, że jednym z symptomów hiperglikemii może być świąd. Sucha skóra może wręcz pękać. Do tego dochodzą częstsze infekcje skóry, rozmaite stany zapalne.
8. Nieprzyjemny oddech i problemy z zębami
Przecukrzenia nie uniknie również… ślina, dając tym samym różnym rodzajom bakterii idealne warunki rozwoju w jamie ustnej. Niechcianych gości zdradza pogarszający się stan zębów i towarzyszący temu nieświeży oddech. Osłabieniu mogą ulec także dziąsła. Jeśli do tego czujesz suchość w ustach, a Twoje wargi są ciągle spękane, możesz podejrzewać hiperglikemię.
9. Gorsza pamięć
Wysokie stężenie cukru bezpośrednio rzutuje na pamięć, znacznie ją pogarszając – wynika to z utrudnionego przepływu krwi, która nie może sprawnie i szybko dotrzeć do wszystkich zakamarków organizmu.
10. Zapalenie dróg moczowych
Chorzy są szczególnie narażeni na zapalenie dróg moczowych. Uszkodzeniu mogą ulec odpowiadające za proces nerwy. Przekłada się to na gorszą pracę sterujących pęcherzem mięśni, a tym samym na problemy ze wstrzymywaniem lub wydalaniem moczu.
11. Niewydolność nerek
To chyba jedno z najczęstszych powikłań – przewlekły nadmiar cukru sprawia, że przez kłębuszki nerwowe musi przepływać więcej krwi, a obecna w niej glukoza powoduje ich uszkodzenie. Odkładający się w kłębuszkach i naczyniach krwionośnych sorbitol zaburza ich funkcjonowanie.
12. Problemy żołądkowo-jelitowe
Przewlekłe zaparcia lub ostra biegunka mogą również sygnalizować przecukrzenie. Na dłuższą metę za wysoki poziom glukozy zaburza prawidłową motorykę jelit.
13. Infekcje grzybicze
Hiperglikemia może znacząco osłabiać mechanizmy odpornościowe organizmu – to natomiast sprawia, że chorzy są szczególnie narażeni na infekcje grzybicze, które często się przeciągają. Towarzyszącym objawem może być złe gojenie się ran.
Źródło: insulin.se