Artefakt z Göbekli Tepe zawiera tajemnicze symbole. Może upamiętniać lądowanie pozaziemskiego obiektu

Göbekli Tepe jest niczym kolebka ludzkiej cywilizacji. To tajemnicze stanowisko archeologiczne dostarcza kluczowych informacji na temat wierzeń uprawianych przez przedstawicieli naszego gatunku. Jego datowanie sięga ponad 12 tysięcy lat. 
Artefakt z Göbekli Tepe zawiera tajemnicze symbole. Może upamiętniać lądowanie pozaziemskiego obiektu

Archeolodzy sądzą bowiem, że najstarsze struktury tworzące ten obszar powstały w okolicach 10 000 roku p.n.e. a być możne nawet wczesniej. Niedawne odkrycia dotyczące jednego z tamtejszych kamiennych filarów nadają Göbekli Tepe dodatkowego wymiaru. Naukowcy zaangażowani w najnowsze badania sugerują, że pokrywające ten obiekt znaki mogły stanowić element prehistorycznego kalendarza słonecznego. 

Czytaj też: Tajemnica śmierci Ramzesa III wyjaśniona tysiące lat później. Ta historia jest niczym najlepszy kryminał

Za taką teorią stoją przedstawiciele Uniwersytetu w Edynburgu, którzy zaprezentowali swoje ustalenia na łamach Time and Mind. Ich zdaniem ustawiony na miejscu kamienny filar, który został następnie pokryty symbolami, mógł mieć na celu upamiętnienie jakiegoś istotnego astronomicznego wydarzenia. Mogło to być na przykład uderzenie komety, co miało odczuwalny wpływ na to, jak rozwijała się ludzka cywilizacja. 

Filary wchodzące w skład Göbekli Tepe są liczne i układają się w kształt litery T. Pokrywają je różnego rodzaju znaki, zarówno kompletnie abstrakcyjne, jak i ukazujące na przykład zwierzęta. Z kolei w świetle najnowszych ustaleń ich autorzy doszli do wniosku, że symbole ukazujące ciała niebieskie, takie jak Słońce czy Księżyc, mogły być elementem kalendarza słonecznego stworzonego nawet dwanaście tysięcy lat temu. 

Göbekli Tepe to prehistoryczna struktura powstała ponad dwanaście tysięcy lat temu

Możemy sobie wyobrazić, jak prehistoryczni mieszkańcy tego miejsca dokumentowali to, co widzieli na niebie. Tysiące lat później archeolodzy widzą tego efekty i próbują zrozumieć, jaki był dokładny zamysł autorów. Być może powstały w takich okolicznościach kalendarz umożliwiał im skuteczniejsze przewidywanie zjawisk astronomicznych. Szczególną uwagę badaczy zwróciły symbole przypominające kształtem literę V. 

Zdaniem członków zespołu badawczego każdy taki znak mógł odnosić się do pojedynczego dnia. W takich okolicznościach naukowcy odtworzyli kalendarz symbolizujący 365 dni rozłożonych na dwanaście miesięcy i jedenaście dodatkowych dni. Na przykład przesilenie letnie było symbolizowane przez literę V zawieszoną na szyi zwierzęcia przypominającego ptaka. 

Czytaj też: Starożytne mozaiki ukazują postaci z nieludzkimi cechami. Efektowne znalezisko na odległej wyspie

Inne pobliskie filary również zawierają podobne sylwetki – odnoszące się do innych zwierząt, które także zostały ozdobione symbolami V. To fenomenalne wieści, ponieważ mówimy o dowodach na istnienie kalendarza słonecznego o około tysiąc lat starszego od dotychczas najodleglejszych czasowo znanych nauce przykładów. Poza tym wydaje się, iż prehistoryczni ludzie byli znacznie bardziej biegli niż sądzono w zakresie przewidywania zjawisk astronomicznych. 

Samo Göbekli Tepe mogło powstać w odpowiedzi na wydarzenia związane z uderzeniem komety. Według naukowców taka kolizja mogła przełożyć się na wystąpienie mini epoki lodowcowej. Krótkotrwałe ochłodzenie klimatu miało wpływ na to, jak funkcjonowały ludzkie społeczności, dając im impuls do rozwoju rolnictwa i hodowli zwierząt. Czyżby uderzenie komety przesądziło o tym, jak rozwinęła się nasza cywilizacja, a twórcy Göbekli Tepe upamiętnili za jego sprawą ówczesne wydarzenia?