Gmail na Androidzie dostanie świetną nowość
Często bywa tak, że musimy zapoznać się z treścią jakiegoś tekstu, ale mamy na to zbyt mało czasu lub po prostu jest to dość nużąca dla nas tematyka, przez co ciężko nam przyswoić najważniejsze zagadnienia. Tutaj z pomocą przychodzi generatywna sztuczna inteligencja i funkcja podsumowań. Pozwala ona uzyskać podsumowanie najważniejszych informacji z artykułów, dokumentów, a nawet nagrań audio czy rozmów telefonicznych. Działa to również w przypadku wiadomości, z czego mogą już korzystać użytkownicy Android Auto.
Czytaj też: Reklamy na YouTube będą jeszcze gorsze. Google się cieszy, użytkownicy nieszczególnie
Już od jakiegoś czasu gigant z Mountain View testował kolejną nowość opartą na sztucznej inteligencji, która docelowo ma trafić do użytkowników poczty Gmail w systemie Android. Chodzi o opcję podsumowywania maili. Jeśli korzystacie z pakietu Gemini for Workspace możecie już znać tę opcję, jednak jej działanie oraz dostępność jest zgoła inne. Przede wszystkim działa to jedynie na komputerach stacjonarnych oraz ogranicza się do wątków z więcej niż dwiema odpowiedziami, a nie długich, pojedynczych maili. Jest to w zasadzie funkcja skierowana do korporacji, podczas gdy testowana od jakiegoś czasu nowość, ma być udostępniona wszystkim.
Jej działanie jest proste – sztuczna inteligencja podsumuje nam długie wiadomości mailowe, których nie chce nam się czytać. Jak możecie zauważyć na poniższym zrzucie ekranu, tuż pod tytułem maila pojawia się przycisk „Podsumuj tę wiadomość e-mail”. Jego naciśnięcie spowoduje wygenerowanie szybkiego podsumowania, co z pewnością przyda się w przypadku długich wiadomości zawierających sporo tekstu i szczegółów.
Mamy też możliwość ocenienia jakości podsumowania, klikając przycisk kciuka w górę lub w dół. Zapewne ma to na celu pomoc w dalszym udoskonalaniu tej funkcji. Nie brakuje też szybkiego przycisku do kopiowania treści podsumowania.
Czytaj też: Nothing integruje swoje smartfony z ChatGPT. Wystarczy zainstalować najnowszą aktualizację
PiunikaWeb i specjalista ds. kodowania AssembleDebug dokopali się do tej nowości na początku miesiąca w wersji 2024.03.31.621006929 aplikacji Gmail na Androidzie. Wtedy jeszcze nie dało się jej uruchomić, ale w wersji 2024.04.21.626860299, z wykorzystaniem kilku sztuczek, można było już z niej skorzystać, co wskazuje, że Google jest już bliski wdrożenia tej funkcji. Spodziewać się można, że stanie się to podczas nadchodzącego wydarzenia I/O 2024, mającego odbyć się na początku maja.