Śmierć, zaraza i zniszczenie. Przerażające przepowiednie na tabliczkach sprzed 4000 lat

Gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym od lat znajdowały się w zbiorach British Museum. Niedawno naukowcy przeprowadzili zakończone sukcesem próby ich odczytania i postanowili podzielić się wynikami swoich działań.
Śmierć, zaraza i zniszczenie. Przerażające przepowiednie na tabliczkach sprzed 4000 lat

Znalezisko dotyczące tych obiektów miało miejsce ponad sto lat temu na terenach dzisiejszego Iraku. Cztery tabliczki okazały się odnosić do zaćmień Księżyca, które miały być zapowiedziami różnego rodzaju wydarzeń. Przepowiednie wynikające z tych zjawisk nie napawały optymizmem. Autorzy wskazywali między innymi na nadchodzące epidemie, a nawet śmierć jednego z władców.

Czytaj też: Plaga senności nawiedziła to hiszpańskie miasto. Historia amerykańskiej osady jest naprawdę zadziwiająca

Członkowie zespołu badawczego odpowiedzialnego za ustalenia w tej sprawie piszą o swoich dokonaniach na łamach Journal of Cuneiform Studies. Badaniami kierowali Andrew George oraz Junko Taniguchi, którzy przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę analizy. Jak się dowiedzieli, osoby związane z tabliczkami opierały swoje przepowiednie na szeregu zmiennych, takich jak data i czas trwania zaćmień.

W myśl jednej z przepowiedni, brzmiącej: zaćmienie nagle przesłoni się od środka i nagle stanie się jasne, miało dojść do śmierci króla i upadku Elam. Ten ostatni był obszarem w Mezopotamii, obecnie będącym częścią Iranu. Z kolei według innej przepowiedni, zakładającej, że zaćmienie zaczyna się na południu, by potem się rozjaśnić, dojdzie do upadku Subartu i Akadu. To kolejne regiony Mezopotamii. Nie zabrakło też przewidywań wskazujących na nadchodzącą epidemię.

Zapisane na glinianych tabliczkach przepowiednie wykonano pismem klinowym. Ich twórcy wskazywali na nadchodzące katastrofy, takie jak śmierć króla czy początek epidemii

Jak widać, twórcy tabliczek łączyli zaćmienia Księżyca z mało optymistycznymi wydarzeniami. Wydaje się, że mogło to wynikać z historii z przeszłości. Na przykład początek epidemii, która miała miejsce w okolicach zaćmienia, mógł nastąpić po raz kolejny w podobnych okolicznościach. Wydaje się, iż gliniane obiekty pochodzą z Sippar, które na współczesnej mapie świata leżałoby w Iraku. 

Czytaj też: Słowiańska osada znajdowała się w niespodziewanym miejscu. Wielkie odkrycie archeologów

I choć te zagadkowe tabliczki trafiły do kolekcji British Museum ponad sto lat temu, to wciąż nie wszystkie udało się odczytać. Te, które rozszyfrowano, jasno wskazują na wiarę Babilończyków w powiązania między nadchodzącymi wydarzeniami, a tym, co widać na nieboskłonie. Ówcześni mieszkańcy najwyraźniej traktowali te obserwacje jako znaki od bogów, dlatego śledzili je i doradzali władcom w celu podjęcia odpowiednich kroków.