Historia z 2018 roku nie dotyczy bowiem żywego drzewa, lecz bardzo specyficznie wyglądającego… jeziora. Taki widok uwiecznił wtedy astronauta pozostający na orbicie, Alex Gerst. To właśnie zdjęcie jego autorstwa możecie podziwiać poniżej. Łupem fotografa padło jezioro Dukan znajdujące się na terenie irackiego Kurdystanu.
Czytaj też: Synchronizacja planet zaskoczyła naukowców. Nowe odkrycie zmienia wszystko
Co ciekawe, zbiornik ten nie powstał naturalnie, lecz przy udziale człowieka. Jego budowę ukończono w 1959 roku w związku z budową rozległej zapory hydroelektrycznej w pobliżu miasta Ranya. Jezioro ma kształt trójkąta o długości około 10 kilometrów. Jego linia brzegowa jest natomiast ukształtowana w tak nietypowy sposób, że z dużej wysokości może przywodzić na myśl gałęzie choinki znanej nam z wigilijnej wieczerzy.
Wyjątkowa kolorystyka wody tworzącej jezioro Dukan – stanowiąca następstwo zakwitu glonów – zapewnia temu kosmicznemu drzewu szczególnie świąteczny wygląd. Dodajmy do tego kilkanaście ciemniejszych punktów, które mogą przywodzić na myśl świąteczne bombki, a uzyskamy w pełni bożonarodzeniowy obraz. Co ciekawe, owe punkty nie występują w wodach jeziora, lecz stanowią pokłosie artefaktów powstałych w czasie robienia zdjęcia.
Gigantyczna choinka widoczna z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to w rzeczywistości nietypowo ukształtowana linia brzegowa jeziora Dukan
I choć mówimy o sztucznym zbiorniku, to na przestrzeni lat pojawiła się tam zróżnicowana fauna i flora. Taki ekosystem jest zagrożony ze względu na napływ turystów. Ci nie zjeżdżają się jednak nad Dukan ze względów, nazwijmy to, choinkowych, lecz w związku z malowniczymi terenami nadającymi się na plażowanie. Biolodzy mówią o około 180 gatunkach ptaków, ryb oraz ssaków – w tym niektórych zagrożonych wyginięciem, takich jak hieny pręgowane.
Czytaj też: Ziemia zwalnia swój obrót. Coś się dzieje w jej wnętrzu
Poza tym region ten stanowi wyjątkowo cenne miejsce z punktu widzenia archeologii. Prowadzone w okolicy wykopaliska doprowadziły do odsłonięcia dowodów liczących nawet 50 tysięcy lat. Eksperci natknęli się tam chociażby na jaskinię Hazar Merd. Poza tym działania archeologów doprowadziły do odnalezienia rzeźb sprzed około 4000 lat oraz licznych umocnień, w obrębie których stacjonowali dawniej wojownicy.