Jak zamienić szkodliwy CO2 w cenne paliwo? Nowe odkrycie naukowców z UBC

Na Ziemi zmniejszenie emisji dwutlenku węgla to klucz do walki z kryzysem klimatycznym. Na Marsie ten gaz może stać się podstawą życia. Jak to możliwe?
Kolonia na Marsie – zdjęcie poglądowe

Kolonia na Marsie – zdjęcie poglądowe

Naukowcy z University of British Columbia (UBC) odkryli, że powszechnie dostępne generatory termoelektryczne (TEG) mogą napędzać proces przekształcania dwutlenku węgla w paliwo i tworzywa sztuczne – elementy niezbędne dla przyszłych kolonii. Kluczowe jest tu wykorzystanie różnic temperatur, np. między gorącymi rurami geotermalnymi a chłodnym otoczeniem na Ziemi, czy ekstremalnych warunków na Marsie, gdzie temperatura może wahać się od 20oC do -153oC.

Czytaj też: Przełomowy katalizator zamienia dwutlenek węgla w cenne paliwo

Dr Abhishek Soni z UBC mówi:

Zainspirowały mnie ekstremalne warunki Marsa. Wykorzystanie TEG do zasilania konwerterów dwutlenku węgla w paliwa otwiera nowe możliwości zarówno na Ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej.

Atmosfera Marsa aż w 95 proc. składa się z dwutlenku węgla – można go wykorzystać

Generatory termoelektryczne generują prąd dzięki różnicy temperatur. W testach laboratoryjnych na UBC udało się zasilić elektrolizer dwutlenku węgla przy różnicy temperatur wynoszącej zaledwie 40oC. Taki układ może przekształcać dwutlenek węgla w tlenek węgla (CO), który z kolei może być podstawą do syntezy paliw, tworzyw sztucznych czy chemikaliów.

Czytaj też: Zaskakujące odkrycie. Dwutlenek węgla na powierzchni Charona, księżyca Plutona!

Na Marsie, generatory mogłyby wykorzystać różnicę temperatur między wnętrzem biodomu a zimną powierzchnią planety. Tak uzyskana energia mogłaby być kluczowa do zasilania konwerterów CO2, które produkowałyby paliwa lub tworzywa sztuczne, niezbędne do budowy kolonii.

Termogeneratory elektryczne mogą przydać się na Marsie do produkcji cennych materiałów

Prof. Curtis Berlinguette z UBC dodaje:

Potrzebujemy plastiku na Marsie, a ta technologia pokazuje, jak możemy go tam wytwarzać.

Na naszej planecie technologia ta mogłaby znaleźć zastosowanie w instalacjach geotermalnych, gdzie gorące rury powracające z głębin ziemi tworzą idealne warunki dla działania generatorów termoelektrycznych. Następnym krokiem naukowców jest przetestowanie tej technologii w rzeczywistych warunkach poza laboratorium. Jeśli się sprawdzi, TEG mogą stać się fundamentem bardziej zrównoważonej gospodarki węglowej, zmniejszając emisje CO2 i przekształcając je w produkty o wartości dodanej.

Rozwiązanie opisane w czasopiśmie Device to krok w stronę technologii pozwalających na rozwój kolonii pozaziemskich oraz bardziej zrównoważoną gospodarkę węglową na Ziemi. Przekształcenie dwutlenku węgla w surowce na masową skalę mogłoby zrewolucjonizować zarówno eksplorację kosmosu, jak i walkę z globalnym ociepleniem.