Fryderyk Chopin: ciekawostki o dorastaniu
Niewiele osób wie dzisiaj o tym, w jakich warunkach i gdzie dorastał Fryderyk Chopin. Ciekawostki z najwcześniejszych lat życia tego wybitnego pianisty mogą wzbudzić zainteresowanie nawet wśród laików, którzy nie wiedzą zbyt wiele na temat świata muzyki. Życiorys Chopina podaje, że urodził się on w 1810 roku w Żelazowej Woli, w dworku, który należał w tamtym czasie do hrabiów Skarbków. Co ciekawe, najbliżsi Fryderyka, a także on sam, za datę jego narodzin przyjęli dzień 1 marca, a w metryce został wpisany 22 lutego. Jego ojciec, Mikołaj, był spolonizowanym Francuzem, który pracował na miejscu jako guwerner.
Fryderyk już od dzieciństwa interesował się muzyką. Jego matka śpiewała i grała na fortepianie, ojciec zaś na flecie i skrzypcach. Trudno wyobrazić sobie bardziej przyjazny i ciepły dom niż ten, w którym wychowywał się Fryderyk Chopin. Życiorys znanego muzyka wskazuje, że objawiał talent już od najmłodszych lat, podobnie jak jego siostra, Ludwika. Swoich pierwszych prób gry na fortepianie dokonywał właśnie pod jej czujnym okiem. W wieku sześciu lat zaczął brać prywatne lekcje u Wojciecha Żywnego, będącego czeskim imigrantem. To właśnie on poznał się na niebywałym talencie chłopca.
Jako nastolatek, uczęszczał do Liceum Warszawskiego. Wielu jego rówieśników twierdziło, że trudno o takiego przyjaciela, jak właśnie Fryderyk Chopin. Biografia pianisty zdradza ponadto, że młodzieniec miał też zdolności aktorskie, a dzięki ogromnemu poczuciu humoru, potrafił rozśmieszać wszystkich naokoło. Niejednokrotnie więc wyjeżdżał na wakacje do swoich kolegów, do wiejskich posiadłości. Bardzo interesowała go muzyka z tamtych obszarów. Do gustu przypadł Fryderykowi szczególnie jeden z wyjazdów do Szafarni, który opisał w swoim dzienniku z lat dziecięcych (przygotował go dla rodziców i nazwał „Kurierem Szafarskim”).
Fryderyk Chopin: ciekawostki o miłości
Wszyscy wiemy, że był genialnym kompozytorem, jednak sporo osób chciałoby lepiej poznać szczegóły prywatnego życia, jakie wiódł Chopin. Biografia artysty nie milczy także w kwestii jego uczuć i spraw sercowych. Przede wszystkim, warto zaznaczyć że życiorys Chopina nie mógł pomijać kobiet, ponieważ zwykle były one bardzo ważne w najbliższym otoczeniu Fryderyka. Jako pierwszą, która podbiła serce kompozytora, wskazuje się śpiewaczkę, Konstancję Gładkowską. Mimo że Chopin był nią zauroczony, gdy wyjechał do Paryża, korespondował z wokalistką jedynie rok.
Biografia Chopina najwięcej mówi bez wątpienia o innej artystce – słynnej pisarce George Sand. Chopin, będący zawsze wrażliwy i przepełniony ciepłem, stanowił zupełne przeciwieństwo nieco ekscentrycznej pisarki, a jednak doskonale się uzupełniali. Fryderyk przez długi czas traktował ją jak swoją muzę – inspirację, a także prawdziwe oparcie w każdej dziedzinie życia. Wspólnie wiele podróżowali. Niestety, między innymi wyjazd na Majorkę był jednym z powodów, dla których podupadł na zdrowiu Chopin. Życiorys tej dwójki, choć bardzo burzliwy i pełen miłosnych uniesień, zakończył się więc dla kompozytora znacznym pogorszeniem kondycji organizmu.
Trudno też nie wspomnieć o Delfinie Potockiej. Nie wiadomo jednak, czy była jego kochanką, ponieważ nie ma jednoznacznych, potwierdzonych dowodów na to, że rzeczywiście nawiązali taką relację. Chopin odnalazł jednak w Potockiej prawdziwą i bardzo wierną przyjaciółką, która wspierała go w trudnych chwilach i śpiewała dla niego.
Fryderyk Chopin: ciekawostki o życiu
Nie sposób odmówić wyjątkowości i przewrotności życiu, jakie wiódł Chopin. Ciekawostki na jego temat, które zbierano przez wiele lat, by ostatecznie odtworzyć przebieg życia pianisty, dowodzą, że chociaż żywił ogromny sentyment do swojej ojczyzny, po wyjeździe do Francji, już nigdy nie powrócił do Polski. Mimo tego, koncertował w wielu miejscach, także poza Francją. Wśród jego przyjaciół znaleźli się wielcy polscy emigranci, tacy jak: Cyprian Kamil Norwid, Adam Mickiewicz czy Julian Ursyn Niemcewicz.
Wymieniając najważniejsze informacje o Fryderyku Chopinie, nie można zapominać o tym, gdzie ostatecznie znalazło się serce wybitnego kompozytora. Jak wiadomo, kompozytor zmarł we Francji, w 1849 roku na gruźlicę. Mimo wszystko, chciał, by po śmierci jego ciało zawieźć do Polski. Niestety, w owym czasie nie było to możliwe ze względów politycznych. Z tego powodu, podczas sekcji zwłok, wyjęto jego serce, a to, odpowiednio zakonserwowane, przewieziono do ojczyzny Chopina. Na stałe umieszczono je blisko 100 lat po jego śmierci w warszawskim kościele Świętego Krzyża.
Fryderyk Chopin: ciekawostki o twórczości
Przedstawiając ciekawostki o Fryderyku Chopinie, trzeba zwrócić uwagę na jego niebywałą łatwość do improwizacji muzycznej. Sześciolatek, stopniowo wprowadzany w świat muzyki, poznawał dzieła wielkich mistrzów, takich jak Bach czy Mozart, a już chwilę później sam komponował pierwsze utwory, takie jak mazurki i polonezy (były one spisywane przez ojca chłopca). Już jako kilkulatek grywał na salonach, występując przed arystokracją.
Biografia Fryderyka Chopina wskazuje też, że kompozytor, dzięki studiom muzycznym, zdołał wyrobić sobie doskonały warsztat i wypracować dyscyplinę, która pozwoliła mu tworzyć jeszcze doskonalsze kompozycje. To właśnie wtedy powstało wiele spośród jego rozbudowanych dzieł, na przykład Sonata c-moll czy Wariacje op.2. Gdy zakończył naukę, skomponował pierwszy nokturn, a także koncerty fortepianowe z orkiestrą (e-moll oraz f-moll).
Kiedy w Polsce miało miejsce powstanie listopadowe, Chopin, przejęty losami rodaków, skomponował słynną Etiudę Rewolucyjną. Choć później zaczął chorować, w czasie związku z George Sand stworzył wiele ważnych kompozycji, na przykład Scherzo cis-moll czy Polonez c-moll. Po rozstaniu z pisarką tak mocno podupadł na zdrowiu, że praktycznie nie był w stanie tworzyć – udało mu się napisać jedynie parę miniatur.