Wydaje się, iż zlokalizowane przez badaczy umocnienia miały zapewniać żołnierzom przewagę w starciach z tzw. Ludami Morza. Takim mianem określa się wojownicze grupy o bliżej nieokreślonym pochodzeniu, które doprowadziły do destabilizacji władzy egipskich faraonów na przełomie XIII i XII wieku p.n.e.
Czytaj też: Otworzyli grób świętej sprzed prawie 500 lat. Ciało pozostało w nienaruszonym stanie
Zdaniem historyków owe grupy miały zaskakująco silny wpływ na to, jak potoczyły się losy państw Bliskiego Wschodu przed tysiącami lat. Co ciekawe, zabudowania w postaci koszar wojskowych czy magazynów broni powstały z wykorzystaniem cegły suszonej. Na miejscu znaleziono też wykonany z brązu miecz noszący inskrypcję poświęconą Ramzesowi II.
Objęte poszukiwaniami stanowisko jest znane obecnie jako fort Tell Al-Abqain. Zlokalizowane w północno-zachodnim Egipcie, stanowiło miejsce stacjonowania wojsk, które było wyjątkowo dobrze zaopatrzone. Gromadzono tam zarówno uzbrojenie, jak i żywność. Wydaje się, że objęte wykopaliskami umocnienia funkcjonowały w okresie Nowego Państwa, czyli w latach 1550-1070 p.n.e. Rządy sprawowali wtedy przedstawiciele XVIII, XIX i XX dynastii.
Znalezione przez archeologów fortyfikacje najprawdopodobniej miały ułatwiać egipskim żołnierzom walkę z przedstawicielami tzw. Ludów Morza
Czego dowiedzieli się archeolodzy badający pozostałości fortu? Był on podzielony na dwie części, przy czym niektóre obszary służyły do gromadzenia żywności. Wskazują na to fragmenty naczyń wykonanych z ceramiki, nie wspominając o licznych szczątkach ryb i innych zwierząt. Poza tym naukowcy spostrzegli piece służące do przygotowywania posiłków.
Równie intrygujące okazują się ustalenia na temat kwestii militarnych. W tym przypadku na pierwszy plan wysuwa się miecz z napisem odnoszącym się do Ramzesa II. Syn Setiego I, którego lata rządów są trudne do określenia, sprawował władzę przez kilkadziesiąt lat. Najpowszechniej akceptowany scenariusz obejmuje lata 1279-1213 p.n.e. Poza wykonanym z brązu mieczem członkowie zespołu badawczego wydobyli inne rodzaje oręża, przedmioty wykorzystywane w polowaniach, a także materiały w postaci kości słoniowej czy koralików.
Czytaj też: Nowe odkrycia w twierdzy Ayanis. Ludzie mieszkali tam tylko 25 lat, ale ta twierdza to kawał historii
Duże ilości broni oraz rozległe zapasy zmagazynowanego jedzenia świadczyły o realnym zagrożeniu, jakie według Egipcjan stwarzały Ludy Morza. Te pojawiły się w Afryce i Bliskim Wschodzie w bliżej nieokreślonych okolicznościach, ale z pewnością sprawiły tamtejszym społecznościom wiele problemów. Czy misja żołnierzy stacjonujących w forcie się powiodła? Najprawdopodobniej tak, choć trzeba będzie wyjaśnić, w jakich okolicznościach doszło do jego opuszczenia.