Redakcja miesięcznika „Focus” i „Focus Historia” zaprasza na kolejne spacery z cyklu “Focus Historia odkrywa Warszawę”. Tym razem czytelnicy wspólnie z redakcją odwiedzą Elektrociepłownię Żerań i Elektrociepłownię Siekierki – dwa niezwykłe przykłady architektury przemysłowej i największe polskie elektrociepłownie. Zwiedzających będą oprowadzać wykwalifikowani przewodnicy. Udział w spacerze jest bezpłatny, podczas zwiedzania można robić zdjęcia.
Program zwiedzania:
Elektrociepłownia Żerań jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy. Pracuje od 1954 roku i dysponuje mocą cieplną, która mogłaby ogrzać około 40% budynków w Warszawie. Najciekawszymi i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi są dwa kotły fluidalne – które znajdą się na trasie zwiedzania. Ponadto będzie można zobaczyć: instalację biomasy i hałdę węgla, gospodarkę wodną – instalację odwróconej osmozy, kocioł fluidalny – spojrzenie na kotły starszej generacji, maszynownię, czyli najnowocześniejsze turbiny – spojrzenie na starsze urządzenia (m.in. produkcji ZSRR), nastawnię CDC i elektryczną – czyli centrum dowodzenia.
Elektrociepłownia Siekierki jest największą polską elektrociepłownią, drugą co do wielkości w Europie, pracuje od 1961 roku. Zakład dysponuje mocą cieplną, która mogłaby ogrzać około 60% budynków w Warszawie. Podstawowe jednostki wytwórcze EC Siekierki to cztery bloki, w tym trzy ciepłownicze o mocy 105 MWe każdy oraz jeden kondensacyjny z upustem ciepłowniczym o mocy 125 MWe. Na trasie wycieczki znajdzie się m.in. obszar chemiczny i gospodarka wodna, nawęglanie i rozładunek węgla, zbiorniki z biomasą (energia czerwona i zielona), MIOS – Mokre Odsiarczanie spalin, gospodarka odpadami i certyfikacja popiołów, akumulator ciepła, a także zwiedzanie budynku produkcyjnego.
ZGŁOSZENIA
EC Żerań, 13 czerwca, godz. 11:30. Liczba miejsc: 20
Rezerwacje do 10 czerwca
EC Żerań, 16 czerwca, godz. 11:30. Liczba miejsc: 20
Rezerwacje do 14 czerwca
Zbiórka: 10 minut przed rozpoczęciem wycieczki Warszawa, ul. Modlińska 15
EC Siekierki, 17 czerwca, godz. 12:00. Liczba miejsc: 40
Rezerwacje do 15 czerwca:
Zbiórka: 10 minut przed rozpoczęciem wycieczki Warszawa, ul. Augustówka 30 (przed bramą główną – punkt orientacyjny to pętla autobusowa m.in. autobusu 162).
Rezerwacje przyjmowane są:
– telefonicznie: 22 360 38 11 (w godz. 10:00 – 17:00)
UWAGA: liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w spacerze decyduje kolejność zgłoszeń. Przy zgłaszaniu prosimy o podanie następujących danych: data i godzina spaceru, imię i nazwisko każdego uczestnika, dane kontaktowe: numer telefonu lub adres e-mail, numeru dowodu osobistego.