Oczywiście istotną rolę odgrywa tutaj ludzka wyobraźnia oraz wizerunki obcych znane z filmów. W rzeczywistości mówimy bowiem o glinianej figurce pochodzącej z tzw. okresu Ubaid. Ten trwał w czasach prehistorycznych w Mezopotamii. Jego przybliżone ramy rozciągały się od około 6200 roku p.n.e. do 3800 roku p.n.e. Jedną z cech charakterystycznych dla tego etapu rozwoju miejscowej cywilizacji była wysoka popularność malowanej, monochromatycznej ceramiki.
Czytaj też: Zagadkowy lud walczył z Hetytami. Przełomowe odkrycie potwierdza jego istnienie
To właśnie jej przykłady zostały odnalezione podczas wykopalisk prowadzonych w czasach współczesnych. Polscy archeolodzy, będący przedstawicielami Uniwersytetu Warszawskiego, współpracowali w związku z tym z naukowcami z Kuwejtu. Wspólnymi siłami badacze dotarli do wykonanej z gliny głowy. Nietrudno zrozumieć, dlaczego dokonane w takich okolicznościach odkrycie wzbudziło wiele emocji.
Jak wynika z przedstawionych informacji oraz tego, co możemy dostrzec na udostępnionych zdjęciach, chodzi o wykonaną z gliny głowę. Czaszka jest wydłużona, oczy skośne, a nos – płaski. I choć wygląd tej postaci przywodzi nieco na myśl przedstawiciela uniwersum stworzonego przez Bartosza Walaszka, to archeolodzy mogą na podstawie badań stwierdzić kilka istotnych faktów na temat figurki.
Jej pochodzenie najprawdopodobniej sięga VI tysiąclecia p.n.e., dlatego mówimy o artefakcie mającym od 7000 do 8000 lat. I choć już wcześniej znajdowano figurki wywodzące się z okresu Ubaid, to ta jest wyjątkowa, ponieważ to pierwsza tak wydobyta w Zatoce Perskiej. Poza tym uczestnicy ekspedycji natknęli się na dwa różne rodzaje ceramiki, co powinno zapewnić jeszcze szerszy wgląd w ten prehistoryczny okres.
Choć znaleziony obiekt wygląda jak głowa kosmity, to badania wykazały, że to figurka wykonana z gliny. Jej wiek wynosi około 7000-8000 lat
Jeśli chodzi o te wyroby, to w jednym przypadku wiadomo, iż taka ceramika została sprowadzona na tereny dzisiejszego Kuwejtu z Mezopotamii. W drugim przypadku archeolodzy odnotowali natomiast podobieństwo do znalezisk znanych ze stanowisk na Półwyspie Arabskim. Wytwarzano je więc w regionie Zatoki Perskiej, choć nie jest jasne, gdzie dokładnie miało to miejsce. Przy okazji potwierdziło się, że naukowcy mają do czynienia z jednym z najstarszych miejsc produkcji ceramiki w tym regionie.
Czytaj też: Polscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w Afryce. Tajemnicza twarz i starożytne malowidła
Na tym znaleziska się nie skończyły, ponieważ członkowie międzynarodowego zespołu badawczego zidentyfikowali także pozostałości roślin dodawanych do gliny podczas wytwarzania ceramiki. Plan zakłada przebadanie tych próbek w celu lepszego zrozumienia ówczesnych realiów dotyczących roślinności porastającej ten pustynny obecnie region. Nasi rodacy zamierzają dalej działać na miejscu, zgłębiając największe sekrety Mezopotamii z okresu Ubaid.