Tym władcą był Totmes II, wywodzący się z XVIII dynastii, powiązany z okresem Nowego Państwa. Nie ma pewności co do dokładnego okresu jego rządów, choć historycy są przekonani, iż miały one miejsce w pierwszej połowie XV wieku p.n.e. Znalezisko w postaci długo poszukiwanego grobowca jest tym cenniejsze, że to pierwsze tego typu odkrycie od miejsca pochówku Tutanchamona, które udało się zlokalizować w 1922 roku.
Najnowszy rozdział działań archeologów rozegrał się na południu kraju, niedaleko Doliny Królów w Luksorze. Co ciekawe, w pewnym momencie Totmes II poślubił swoją przyrodnią siostrę. W takich okolicznościach Hatszepsut stała się jego żoną. Poświęcona jej imponujących rozmiarów świątynia grobowa mieści się na zachodnim brzegu Nilu, a zaledwie kilka kilometrów dalej zlokalizowano grobowiec Totmesa II.
Nie wszystkie wieści spływające z Egiptu można jednak uznać za optymistyczne. Jak wynika ze wstępnych oględzin miejsca, w którym znajduje się grobowiec egipskiego faraona, jego zawartość najwyraźniej przeniesiono jeszcze w czasach starożytnych. Oznacza to, iż do współczesności nie zachowała się ani mumia Totmesa II, ani złożone wraz z jego szczątkami kosztowności – zapewne w postaci różnego rodzaju złotych ozdób.
Poprzedni grobowiec faraona znaleziony na terenie Egiptu był związany z postacią Tutanchamona. Tamtego odkrycia dokonano w 1922 roku
Tak imponujący sukces stanowi owoc współpracy egipskich i brytyjskich ekspertów, którzy przed trzema laty zlokalizowali wejście do grobowca. Początkowo zakładano jednak, iż chodzi o miejsce pochówku wspomnianej Hatszepsut, a nie jej męża. Przełom w badaniach nastąpił po tym, jak uczestnicy ekspedycji zlokalizowali fragmenty alabastrowych dzbanów z wyrytym imieniem faraona Totmesa II.
Czytaj też: Sensacyjne doniesienia na temat eksploatacji polskich złóż. Archeolodzy odnaleźli dowody na cmentarzach
Inskrypcje te odnosiły się do zmarłego władcy. Jak sugerują naukowcy, wkrótce po zorganizowanym pochówku władcy do komory grobowej dostała się woda. Zalane wnętrze mogło być przyczyną podjęcia decyzji o wyniesieniu szczątków i kosztowności oraz przeniesieniu ich w inne miejsce. Archeolodzy zapowiadają prowadzenie dalszych poszukiwań, które miałyby doprowadzić do odnalezienia tej pierwotnej zawartości.