Energia jądrowa dla każdego. Waszyngton testuje nowy model energetyki

Czy energia jądrowa może stać się przyszłością zrównoważonego świata? Constellation Energy uruchamia w Waszyngtonie pierwszy program, który daje mieszkańcom możliwość zasilania domów w 100 proc. czystą energią jądrową – taniej, bezpieczniej i bez śladu węglowego.
Elektrownia – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Elektrownia – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Energia jądrowa, długo spychana na margines przez rozwój odnawialnych źródeł energii, przeżywa renesans w USA. W ostatniej dekadzie poparcie społeczne dla tego źródła energii wzrosło do rekordowych poziomów. Constellation Energy, największy operator energii jądrowej w Stanach Zjednoczonych, ogłosił uruchomienie pilotażowego programu w Waszyngtonie, w ramach którego mieszkańcy mogą zaopatrywać się w energię pochodzącą wyłącznie z bezemisyjnych elektrowni jądrowych.

Energia jądrowa w pigułce, czyli niższe rachunki, czystsze powietrze

Program pozwala mieszkańcom Waszyngtonu na zakup energii w cenie 11,99 centów za kilowatogodzinę, co jest niższą stawką niż aktualne ceny oferowane przez lokalne przedsiębiorstwo energetyczne. Firma zapewnia, że wybór energii jądrowej pozwoli nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale także przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi.

Czytaj też: Na dachu świata Słońce nie zawodzi! Rekordowa elektrownia uruchomiona w Tybecie

Kathleen Barrón, dyrektor ds. strategii i rozwoju Constellation, podkreśla wyjątkowość projektu:

Jako największy operator czystej i niezawodnej energii jądrowej jesteśmy dumni, że jako pierwsi możemy zaoferować to bezemisyjne źródło zasilania amerykańskim gospodarstwom. Nie mogliśmy wybrać lepszego miejsca na start tego programu niż Waszyngton, gdzie energia jądrowa cieszy się poparciem zarówno Republikanów, jak i Demokratów.

Uczestnicy programu nadal otrzymują energię poprzez istniejącą infrastrukturę sieciową, a Constellation, za pośrednictwem swojej spółki zależnej, odpowiada za dopasowanie 100 proc. ich zużycia do certyfikatów Emission Free Energy Certificates (EFECs). Certyfikaty te pochodzą z elektrowni jądrowych wchodzących w skład sieci energetycznej PJM, obsługującej 13 stanów i Waszyngton. Co istotne, korzystanie z programu nie wymaga żadnych zmian w dotychczasowych umowach czy instalacjach, co czyni go niezwykle łatwym w adopcji.

Badania przeprowadzone przez ośrodki Pew i Gallup pokazują, że większość Amerykanów postrzega energię jądrową jako bezpieczne, niezawodne i bezemisyjne źródło energii. Constellation podkreśla, że jej flota energetyczna – składająca się z elektrowni jądrowych, wodnych, wiatrowych i słonecznych – ma potencjał do zasilania 16 milionów gospodarstw domowych, co odpowiada około 10 proc. krajowej produkcji czystej energii.

Dzięki rocznej produkcji energii w 90 proc. wolnej od emisji dwutlenku węgla, Constellation unika emisji 125 milionów ton CO2 rocznie. To tyle, ile wyemitowałoby 29 milionów samochodów spalinowych w ciągu roku. Gra jest warta świeczki.

Firma planuje rozszerzenie programu na inne rynki w 2025 roku. Jeśli inicjatywa w Waszyngtonie zakończy się sukcesem, może stać się modelem dla innych stanów USA, a nawet części świata, pokazując, że energia jądrowa może być skutecznym i dostępnym narzędziem w walce z globalnym ociepleniem.