Czy elektryczne rowery są bezpieczne? Wielka Brytania rusza na misję, żeby to potwierdzić
Pojawienie się, a raczej rozpowszechnienie się rowerów elektrycznych, zrewolucjonizowało to, jak postrzegamy użyteczność jednośladów zarówno w sferze utylitarnej, jak i rekreacyjnej. Jednak wraz ze wzrostem popularności e-bike pojawiło się również zwiększone zainteresowanie ich bezpieczeństwem, które ma być pod znakiem zapytania przede wszystkim przez obecność w nich akumulatora. Doniesienia o pożarach akumulatorów z oczywistych względów wywołały niepokój wśród potencjalnych kupujących, bo aż 23% dorosłych Brytyjczyków wyraziło niechęć do zakupu e-bike z powodu tych obaw. W ramach odpowiedzi na te obawy, Wielka Brytania postanowiła uruchomić nową inicjatywę pod nazwą kampanii E-Bike Positive, której celem jest korekta błędnych przekonań oraz pomoc konsumentom w dokonywaniu bezpiecznych zakupów.
Czytaj też: Tego typu rowerów nie znoszę, ale modelowi Vika X dałbym przynajmniej szanse
Akumulatory w elektrycznych rowerach znalazły się pod lupą bezpieczeństwa nie bez powodu, a po serii incydentów, w których doprowadziły do samoczynnego zapłonu i w następstwie pożarów domów. Te incydenty, choć niepokojące, są często wynikiem działania niewielkiej liczby wadliwych produktów, które zazwyczaj pochodzą z niewiarygodnych, a nawet podejrzanych źródeł, przez co ich stabilność jest w dużej mierze różna względem stabilności akumulatorów dołączanych najczęściej do rowerów.
W tej kwestii mierzymy się również ze zjawiskiem tak zwanego cherry-pickingu, czyli dobieraniu dowodów lub danych, które potwierdzają określoną tezę lub przekonanie, ignorując przy tym inne informacje, które mogą być sprzeczne. Takie selektywne podejście widać w mediach, które tworzą materiały nie o tym, że dziesiątki milionów rowerów elektrycznych nie generuje żadnego zagrożenia, a o tym, że kilka z nich zapaliło się bez powodu i doprowadziło do pożaru.
Dlatego też kampania E-Bike Positive ma na celu rozwianie tych obaw poprzez edukowanie społeczeństwa na temat rzeczywistych zagrożeń związanych z akumulatorami e-bike oraz podkreślenie znaczenia zakupu od renomowanych marek. Według kampanii głównymi przyczynami pożarów akumulatorów jest ich niska jakość oraz ładowarki z rynku wtórnego, a nawet zestawy do konwersji tradycyjnych rowerów do tych elektrycznych, które nie spełniają norm bezpieczeństwa. Dlatego też poprzez promowanie zakupu wysokiej jakości rowerów z dobrych źródeł, kampania z Wielkiej Brytanii ma na celu zmniejszenie tych ryzyk i przywrócenie zaufania konsumentów.
Czytaj też: Hauler to idealny rower cargo, by przewieźć (nie za dużą) paczkę z Ikei na drugi koniec miasta
Aby osiągnąć swoje cele, kampania E-Bike Positive przyjęła trójczęściową strategię. Podejście to obejmuje współpracę z organizacjami branżowymi z sektora rowerowego, markami rowerowymi, lokalnymi sklepami rowerowymi oraz organizacjami charytatywnymi w Wielkiej Brytanii. Te wspólnie działają na rzecz zwiększenia wiedzy konsumentów na temat bezpieczeństwa akumulatorów, promując jednocześnie liczne korzyści wynikające z użytkowania e-bike na co dzień.