Bardzo istotnym elementem produkcji tych modułów chalkopirytowych ma być budowa fabryki o mocy 25 MW. Japoński startup uzyskał niedawno finansowanie, które pozwoli na realizację tego celu. Poza elastycznymi modułami mówi się też o wytwarzaniu tandemowej technologii ogniw słonecznych z perowskitami i chalkopirytami w składzie.
Czytaj też: Energia jądrowa dla każdego. Waszyngton testuje nowy model energetyki
Przy zdolnościach produkcyjnych szacowanych na około 25 MW rocznie możliwa ma być masowa produkcja modułów fotowoltaicznych o tak nietypowych właściwościach. Urządzenia chalkopirytowe zjeżdżające z taśm produkcyjnych nowej fabryki mają osiągać wydajność na poziomie 18%. W przyszłości wytwarzane będą natomiast nawet sprawniejsze urządzenia, zapewniające w tym zakresie wynik rzędu 19,2%.
Pod względem wydajności zdecydowanie bardziej imponująco prezentuje się wariant tandemowy. Takowy łączy w sobie warstwy złożone z perowskitów i chalkopirytów. W ostatecznym rozrachunku taka fotowoltaika osiąga aż 26,5% sprawności konwersji energii. Co istotne, mówimy o wynikach mierzonych w warunkach laboratoryjnych. Inżynierowie przyznają natomiast, że obecnym problemem jest trwałość takich urządzeń.
Fotowoltaika w wydaniu japońskiej firmy PXP Corporation cechuje się wysoką elastycznością. Alternatywny wariant ma natomiast formę tandemową: perowskitowo-chalkopirytową
O ile jednak tandemowe (a nawet “zwykłe”) moduły fotowoltaiczne zapewniające relatywnie wysoką wydajność to coś, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić, tak lekkie i elastyczne odpowiedniki wzbudzają zdecydowanie większą ciekawość. Japończycy zdążyli już zaprezentować możliwości z zakresu wdrażania takich ogniw. Jeśli chodzi o konkretne zastosowania, to na długiej liście wymienia się chociażby kontenery chłodnicze, samochody osobowe czy elektryczne trójkołowce.
Czytaj też: Najwyżej położona elektrownia słoneczna świata już działa. Chińczycy dokonali niemożliwego
Jak widać, liczne opcje dotyczące zastosowania takich elastycznych modułów fotowoltaicznych mogą usprawnić funkcjonowanie wielu różnych technologii. W przypadku rozwiązań tandemowych zdążyliśmy się natomiast przyzwyczaić do rosnącej wydajności. Z doniesień branżowych wiemy, iż górny limit wydajności takich modułów wynosi zdecydowanie ponad 40 procent.