Oto kroki, zalecane przez Światową Organizację Zdrowia WHO):
1. Nie pal i nie zażywaj tytoniu w żadnej formie.
2. Spraw, by twój dom stał się wolny od dymu. Wspieraj inicjatywy, które ograniczają palenie także w twoim miejscu pracy.
3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
4. Bądź aktywny fizycznie każdego dnia. Ogranicz do minimum czas, który spędzasz na siedząco.
5. Odżywiaj się prawidłowo:
-
Jedz pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce.
-
Ogranicz wysokokaloryczne dania i napoje, a także ilość spożywanego cukru i tłuszczu. Unikaj słodzonych napojów.
-
Unikaj przetworzonego mięsa, ogranicz jedzenie mięsa czerwonego i wędlin, które zawierają duże ilości soli.
6. Ogranicz picie alkoholu. Im mniej go spożywasz, tym lepiej zapobiegasz rozwojowi nowotworów.
7. Unikaj przebywania na słońcu. Zawsze używaj kremów z filtrem. Nie korzystaj z solarium.
8. W miejscu pracy chroń się przed substancjami rakotwórczymi, postępując zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
9. Dowiedz się, czy w twoim domu panuje odpowiedni poziom radonu. W razie czego, podejmij odpowiednie kroki, by go obniżyć.
10. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka u matek, dlatego, jeśli możesz, to karm piersią swoje dziecko. Ryzyko wystąpienia nowotworów zmniejsza także stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
11. Zapewnij dzieciom udział w programach szczepień przeciwko: żółtaczce typu B i wirusowi HPV.
12. Bierz regularnie udział w organizowanych badaniach profilaktycznych, które pozwalają diagnozować nowotwory (cytologia, kolonoskopia, mammografia)
W Europie co roku diagnozuje się ok. 2,5 miliona zachorowań na raka. A liczba zachorowań rośnie wraz ze starzeniem się społeczeństw. Zdaniem specjalistów z WHO stosowanie powyższych 12 zaleceń mogłoby ograniczyć liczbę diagnozowanych przypadków nawet o połowę. Obecnie głównym czynnikiem, który prowadzi do rozwoju nowotworów jest palenie tytoniu. Właśnie dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kategorycznie, by nie używać tytoniu w żadnej postaci i ograniczyć dym we wszystkich miejscach, w których przebywamy. WHO podkreśla, że każdego roku aż 6 milionów ludzi umiera wskutek palenia papierosów lub palenia biernego.