To nie pierwszy raz w ostatnim czasie, kiedy Curiosity dostarcza “głośnych” fotografii. Przed kilkoma tygodniami sporą popularnością cieszyło się zdjęcie obiektu przypominającego drzwi. I choć w rzeczywistości znaczący udział miała w tym skala (“drzwi” w istocie były znacznie mniejsze niż sugerowałoby zdjęcie) to i tak szybko pojawiły się teorie z życiem pozaziemskim w roli głównej.
Prawdopodobne przyczyny stojąc za powstaniem marsjańskich kolców
W tym przypadku również nie powinniśmy doszukiwać się powiązań z kosmitami. Jak wyjaśniają przedstawiciele SETI, kolce są najprawdopodobniej utwardzonymi wypełnieniami dawnych pęknięć w skale osadowej. Reszta skały, zbudowana z bardziej miękkiego materiału, uległa natomiast erozji.
Ta postępuje między innymi za sprawą panujących na Czerwonej Planecie warunków. Tamtejsza atmosfera, ponad 100-krotnie cieńsza niż ziemska, zapewnia sprzyjające okoliczności do postępowania erozji. Wiatry na Marsie wieją z prędkością do 100 kilometrów na godzinę, a od czasu do czasu zdarzają się też potężne burze pyłowe, które mogą prowadzić do rzeźbienia tak niezwykłych struktur.
Łazik Curiosity rozpoczął swoją misję w listopadzie 2011 roku, by następnie wylądować na powierzchni Marsa niecały rok później, w sierpniu 2012. Curiosity zajmuje się eksploracją krateru Gale, a zdjęcia takie jak powyższe – wbrew pozorom – mają nie tylko wartość wizualną, ale i naukową. Uwiecznianie tego typu obiektów daje bowiem naukowcom pojęcie o warunkach pogodowych i rodzajach skał występujących na Czerwonej Planecie.
Bogactwo łazików na Czerwonej Planecie
Obecnie na Marsie znajdują się też inne łaziki. Chiński Zhurong, pierwszy w historii Państwa Środka, eksploruje tę planetę od lutego ubiegłego roku. Sukces misji sprawił, że Chiny – obok ZSRR i Stanów Zjednoczonych – są jedynym krajem z zaliczonym udanym lądowaniem na Marsie. Z kolei Perseverance to podlegający pod NASA łazik umieszczony na Czerwonej Planecie w ramach misji Mars 2020. W zestawie z helikopterem Ingenuity tworzy on zgrany duet eksplorujący obszar krateru Jezero, który dawniej mógł być wypełniony wodą. Z tego względu naukowcy wiążą spore nadzieje z misją, która mogłaby dostarczyć dowodów na występowanie tam życia – obecnie bądź w przeszłości.