Urządzenia elektroniczne mogą pomóc uspokoić malucha na krótką metę, ale obniżają umiejętności radzenia sobie z emocjami w dłuższej perspektywie. Czasami lepiej po prostu dać się dziecku wykrzyczeć.
Naukowcy z Michigan Medicine wykazali, że częste korzystanie z urządzeń takich, jak smartfony czy tablety w celu uspokojenia dziecka w wieku 3-5 lat wiązało się z większą deregulacją emocjonalną w późniejszym okresie, zwłaszcza u chłopców. Potwierdza to praca opublikowana w JAMA Pediatrics.
Czytaj też: Masz dzieci? Ma to zaskakujący związek z Twoim konserwatyzmem
Dr Jenny Radesky z University of Michigan Health C.S. Mott Children’s Hospital mówi:
Używanie urządzeń mobilnych do uspokojenia małego dziecka może wydawać się nieszkodliwym, tymczasowym narzędziem do zmniejszenia stresu w gospodarstwie domowym, ale może mieć długoterminowe konsekwencje, jeśli jest to regularna strategia uspokajania. Szczególnie we wczesnym dzieciństwie, urządzenia mogą wypierać możliwości rozwoju niezależnych i alternatywnych metod samoregulacji.
Dziecko przed ekranem? Wszystko z umiarem
W badaniu wzięło udział 422 rodziców i 422 dzieci w wieku 3-5 lat (sierpień 2018-styczeń 2020). Rodzice mieli musieli odpowiedzieć na pytanie, jak często używali urządzeń elektronicznych jako narzędzia uspokajającego oraz jak często u ich dzieci występowały okresy deregulacji emocjonalnej. Mowa o szybkich przeskokach między smutkiem a podnieceniem i ogólnie rozumianymi nagłymi zmianami nastroju.
Wyniki ankiet nie pozostawiają złudzeń. Dzieci, które doświadczały nadpobudliwości, impulsywności i silnego temperamentu, byli regularnie “karmieni” urządzeniami elektronicznymi. To swoiste odwrócenie uwagi od prawdziwych emocji skutkowało częstszymi reakcjami na złość, frustrację czy smutek.
Czytaj też: Rodzice mają na dziecko większy wpływ niż sądzimy. Zmiany widać w DNA
Dr Jenny Radesky dodaje:
Nasze wyniki sugerują, że używanie urządzeń jako sposobu na uspokojenie wzburzonych dzieci może być szczególnie problematyczne dla tych, które już mają problem z emocjami.
Okres przedszkolny jest etapem rozwoju, w którym dzieci mogą być bardziej skłonne do wykazywania “trudnych” zachowań i intensywnych emocji. Wielu rodziców ulega pokusie i daje pociechom tablet lub smartfon. Alternatywne metody uspokajania mogą pomóc budować umiejętność regulacji emocji.