Chiny pokazują potężne działo szynowe. Amerykanie jeszcze zmienią zdanie?

Chiny opracowały działo szynowe, które przy użyciu inteligentnego systemu sztucznej inteligencji może wystrzelić 120 nabojów z prędkością 6 Machów bez żadnych uszkodzeń. Aż trudno uwierzyć, że z tej technologii dwa lata temu zrezygnowali Amerykanie, uznając ją za “mało przyszłościową”.
Chiny pokazują potężne działo szynowe. Amerykanie jeszcze zmienią zdanie?

Wielu ekspertów uważa, że przyszłe działania wojenne będą skupiać się wokół dwóch niezależnych elementów: wszelkiego rodzaju pojazdów autonomicznych (czyli dronów) oraz broni hipersonicznej, zdolnej do atakowania znienacka z prędkością przekraczającą 5 Machów. A skoro coraz więcej armii stawia na rozwój tego typu pocisków, to konieczne jest opracowanie systemów ich neutralizacji – do tych zadań działa szynowe nadają się idealnie.

Czytaj też: Działo szynowe trafi do europejskiej armii. Tych pocisków nic nie zatrzyma

Działa szynowe (tzw. railgun) charakteryzują się tym, że do wystrzeliwania pocisków z prędkością wylotową ponad 2 razy większą niż w przypadku broni konwencjonalnej nie wykorzystują żadnych paliw chemicznych, a siłę elektromagnetyczną. Niedawno własne działo szynowe zaprezentowali Japończycy, a teraz oszałamiający spektakl możliwości takiej broni pokazują Chińczycy, ale nie wszyscy mają równie pozytywne nastawienie.

Prof. Lu Junyong z National Key Laboratory of Electromagnetic Energy Chinese Academy of Sciences mówi:

To niezwykłe osiągnięcie oznacza ogromną zmianę w krajobrazie działań wojennych. To zmiana paradygmatu z energii chemicznej na elektromagnetyczną.

Chińskie działo szynowe jest przepotężne – i naprawdę działa

Chińskie działo szynowe, opisane w “South China Morning Post”, może wystrzeliwać pociski z zawrotną prędkością 2 km/s (6 Machów) i ma zasięg 100-200 km (co odpowiada konwencjonalnej artylerii). Podczas testów broń bezbłędnie wystrzeliła 120 nabojów, wykazując się wyjątkową trwałością i wydajnością operacyjną, co nie udawało się nawet najbardziej zaawansowanym amerykańskim prototypom.

Czytaj też: Chiny tworzą nowy typ sił zbrojnych. Przejmą pełną kontrolę nad bronią hipersoniczną

Warto wspomnieć, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) przez dekady sporo inwestowała w badania nad działami szynowymi, ale porzuciła ten projekt w 2021 r. Powód? Za drogie, za skomplikowane i “za mało przyszłościowe”. Zdecydowanie lepiej skupić się na rakietach hipersonicznych. Nieoficjalnie mówi się, że jednym z głównych problemów, przed którymi stanęły Stany Zjednoczone, było to, że działo szynowe nie wytrzymywało naprężeń i zużycia spowodowanych wielokrotnym strzelaniem.

Chiny chcą być liderem technologii dział szynowych /Fot. SCMP

Chińczycy nie mają takiego problemu. Sekretem sukcesu wydaje się być rewolucyjny chiński system pomiarowo-diagnostyczny działa szynowego. Może on analizować dane z ponad 100 tys. czujników – prawie 10 razy więcej niż w samolocie – co pozwala na identyfikację wszelkich odchyleń w czasie rzeczywistym i korektę potencjalnych zmiennych w ciągu milisekund. Według doniesień ta technologia oparta na sztucznej inteligencji wielokrotnie uratowała broń przed krytycznymi uszkodzeniami, co pokazuje jej kluczową rolę w zapewnieniu trwałości operacyjnej działa szynowego.

Zastosowania tej przełomowej technologii wykracza daleko poza działania wojenne na morzu. Zespół prof. Lu przewiduje zastosowanie technologii elektromagnetycznej w transporcie dużych prędkości, proponując opracowanie pociągu z lampami próżniowymi zdolnego przekraczać prędkość dźwięku. Co więcej, technologia ta ma ogromny potencjał w zakresie transformacji podróży kosmicznych, umożliwiając znacznie tańsze i wydajniejsze wystrzeliwanie rakiet. Sukces związany z opracowaniem działa szynowego może Chińczykom dać przewagę militarną nad Amerykanami… chyba, że ci potajemnie i tak pracują nad rozwojem technologii elektromagnetycznej.