W ogólnej populacji ich przewaga była dwukrotna, choć na przykład wśród nieletnich różnica okazywała się aż dziesięciokrotna. Przedstawiciele Uniwersytetu w Tybindze oraz Uniwersytetu w Granadzie zaprezentowali zebrane informacje w publikacji zamieszczonej na łamach Scientific Reports.
Czytaj też: Trzy szkielety znalezione na Lubelszczyźnie. To ofiary średniowiecznego najazdu
Wspomniana nekropolia, czyli miejsce dawnych pochówków, znajduje się na terenie prowincji Grenada. Mieści się tam co najmniej dziewiętnaście grobów, które w latach 2015-2019 zostały objęte wykopaliskami. Tym sposobem archeologom udało się wydobyć z nich ponad 55 tysięcy ludzkich kości. To ogromna liczba, dzięki której naukowcy mogli lepiej zrozumieć okoliczności, w jakich organizowano miejscowe pochówki.
Pierwsze pogrzeby miały tam miejsce około 5600 lat temu, natomiast ostatnie – mniej więcej 4100 lat temu. Wydaje się więc, że hiszpańska nekropolia pozostawała w użytku przez nawet 1500 lat, choć badacze podkreślają, iż nie miał on ciągłego charakteru. Do wyciągnięcia nowych wniosków na temat tego stanowiska doprowadziły wyniki badań z użyciem metod bioarcheologicznych.
Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie nekropolii Panoría w prowinicji Grenada doprowadziły na przestrzeni lat do wydobycia ponad 55 tysięcy ludzkich kości
To właśnie one pozwoliły lepiej zrozumieć kwestie związane z płcią zmarłych. Co więcej, członkowie zespołu badawczego zestawili te dane z wiekiem tych osób, dzięki czemu jeszcze lepiej określili kwestie demograficzne wśród pochowanych na terenie nekropolii Panoría. Rezultaty przeprowadzonych ekspertyz zdecydowanie zaskoczyły ich autorów.
Oczywistym jest, że w normalnej ludzkiej populacji stosunek kobiet do mężczyzn wynosi mniej więcej 1 do 1. W przypadku osób pochowanych na objętym badaniami stanowisku proporcje były jednak zdecydowanie zaburzone. Kobiet względem mężczyzn jest tam około dwukrotnie więcej, a różnica okazuje się jeszcze bardziej zauważalna, gdy zestawimy ze sobą pochówki nieletnich. W tym przypadku przewaga okazuje się aż dziesięciokrotna.
Czytaj też: To obiekty ze starożytnego królestwa. Archeolodzy znaleźli je na terenie dawnego zamku
Pojawia się pytanie: skąd tak wyraźna dysproporcja? Jako że przewaga kobiet występowała we wszystkich grupach wiekowych, to wydaje się, iż musiała to być swego rodzaju decyzja odgórna. Mówiąc dokładniej, różnice nie wynikały z pojedynczych wydarzeń, takich jak konflikt zbrojny. Zamiast tego być może pogrzeby organizowano w oparciu o pochodzenie matrylinearne. Z tego względu męscy członkowie społeczności mogli łączyć się z przedstawicielkami innych grup, podczas gdy kobiety zostawały na miejscu. Oznaczałoby to, iż ówczesne normy społeczne oraz praktyki pogrzebowe doprowadziły do dysproporcji, jaką naukowcy wykryli kilka tysięcy lat później.