Niemiecka grupa badawcza Helmholtz Association ma nadzieję “przyspieszyć wdrażanie elastycznych drukowanych technologii fotowoltaicznych poprzez przeniesienie postępów z laboratorium do przemysłu” za pośrednictwem swojej rozwijającej się inicjatywy Solar TAP. Może brzmi to skomplikowanie, ale w praktyce oznacza skrócenie drogi od projektu do konsumenta.
Drukowane panele słoneczne powinny być standardem, a nie innowacją
Solar Technology Acceleration Platform (Solar TAP) to inicjatywa Helmholtz Association, której celem jest przyspieszenie wdrażania paneli fotowoltaicznych opartych na technologiach drukowanych, takich jak ogniwa organiczne i perowskity. Solar TAP zamierza wprowadzić lżejsze panele w szerszej gamie kolorów, z większym zakresem transparentności, a także zwiększonej możliwości dostrajania przerwy energetycznej, niż to, co jest dostępne na rynku.
Czytaj też: Te argumenty zamkną sceptykom fotowoltaiki usta. Matka Natura dziękuje za panele słoneczne
Solar TAP chce, aby istniejące powierzchnie w rolnictwie, budownictwie i transporcie nadawały się do wykorzystania w celu rozszerzenia wykorzystania energii słonecznej poprzez zastosowanie drukowanych ogniw fotowoltaicznych. W ten sposób nie tylko jest generowana zielona energia, ale w niektórych zastosowaniach tworzone są dodatkowe korzyści, co skutkuje “wieloma korzyściami” dla danego zastosowania.
Wspólnie z siecią partnerów przemysłowych Solar TAP dalej rozwija niezbędne technologie i przekazuje wyniki wzdłuż całego łańcucha dostaw “od laboratorium do fabryki”, aby szybko przygotować te nowe rozwiązania PV do wprowadzenia na rynek i przyspieszyć komercyjne wykorzystanie technologii.
Jens Hauch, menedżer Solar TAP, mówi:
Rozpoczęliśmy kilka dwustronnych działań transferowych i projektów z członkami branży. Jesteśmy gotowi na zapoczątkowanie rewolucji w produkcji paneli fotowoltaicznych.
Warto wspomnieć, że Solar TAP to trzyletnia inicjatywa z dofinansowaniem w wysokości 15,1 mln euro od Helmholtz Association. Został uruchomiony w 2023 r. i jest prowadzona przez 3 z 18 ośrodków badawczych Helmholz, Forschungszentrum Jülich GmbH, Helmholtz-Zentrum Berlin i Karlsruhe Institute of Technology.
Grupa zorganizowała trzy jednodniowe wydarzenia od czasu uruchomienia, na których członkowie społeczności Solar TAP z branży i środowiska akademickiego wygłosili prelekcje. Na spotkaniu w kwietniu skupiono się na agrowoltaice, gdzie eksperci przedstawili najnowsze osiągnięcia w zakresie procesów drukowania modułów słonecznych i trendy w zakresie organicznych ogniw fotowoltaicznych (OPV), które w zeszłym roku osiągnęły certyfikowany rekord wydajności OPV wynoszący 14,46 proc. Planowane są już kolejne wydarzenia.