Sukces Ukrainy w rejonie Kurska nie byłby możliwy, gdyby nie świetnie zorganizowana walka elektroniczna, która skutecznie unieruchomiła rosyjskie drony rozpoznawcze i kamikadze. Wymagało to rozległych przygotowań, w tym identyfikacji wszystkich aktywnych częstotliwości i rozmieszczenia sprzętu zakłócającego, aby tymczasowo zneutralizować bezzałogowce.
Czytaj też: Ta broń laserowa mieści się w walizce, a zestrzeliwuje drony jak kaczki
Ale Rosjanie nie pozostają bierni i także pracują nad bezzałogowymi aparatami latającymi sterowanymi światłowodami, które są odporne na systemy zakłócania. Ta metoda, podobna do pocisków kierowanych przewodowo, jak TOW, umożliwia transmisję sygnałów wideo o wysokiej rozdzielczości bez polegania na częstotliwościach radiowych. W rezultacie drony światłowodowe mogą skutecznie przeciwdziałać atakom, które polegają na wojnie elektronicznej w celu ochrony pojazdów opancerzonych.
Drony jak latawce, tyle że nie na sznurkach
W marcu Ukraina przejęła prototyp rosyjskiego drona światłowodowego, chociaż wydawał się on jednorazowy. Ukraińscy deweloperzy podobno pracują nad podobnymi urządzeniami, a niemiecka firma HIGHCAT ma niebawem zaprezentować swój światłowodowy dron HMX.
Czytaj też: Rosjanie testują nową broń. Sama jeździ i strzela na żądanie
Na początku sierpnia w mediach zaczęły pojawiać się nagrania z pola walki, sugerujące, że pierwsze operacje z użyciem dronów sterowanych światłowodowo już się odbyły. 12 sierpnia pokazano m.in. ataki dronów kamikadze sterowanych światłowodem na ukraińskie pojazdy rozpoznawcze BTR-4 w Giri. Chociaż nie można tego niezależnie zweryfikować, filmy wykazują niezwykłą precyzję ataku i brak zakłóceń.
18 sierpnia rosyjski kanał wojskowy Telegram Siberian Army opublikował kolejny film z ataku, podając więcej szczegółów. Ujawniono, że dron światłowodowy nosi nazwę “Książę Wandal z Nowogrodu” i został opracowany przez Centrum Naukowo-Produkcyjne Ushkuynik w Nowogrodzie.
W międzyczasie okazało się, że jest firma, która sprzedaje światłowodowe kontrolery dronów na wolnym rynku. Skywalker Technology ma biuro w Singapurze, ale niektórzy nazywają ją “chińską firmą”, oferuje wiele typów światłowodowych dronów.
Skywalker sprzedaje wiele dronów o zastosowaniach wojskowych, w tym jeden uzbrojony w rakiety i inny typu kamikaze, a także urządzenia do przekształcania konsumenckich quadrocopterów w bombowce. Ich najnowszą ofertą jest zestaw naprowadzania światłowodowego, który ma zastąpić sterowanie radiowe. Podobnie jak w przypadku poprzednich projektów, wiąże się on ze znacznym obciążeniem; bęben kabla o długości 5 km waży ok. 1,2 kg.
Trzeba pamiętać o pewnych wyzwaniach związanych z dronami światłowodowymi, ponieważ stosowanie przewodów ogranicza zasięg, na jaki drony mogą latać. Ponadto w niektórych obszarach przewody mogą się plątać lub zrywać. Głównym wyzwaniem może być odległość, z której operator obsługuje takie drony – im mniejsza, tym większa zagrożenie dla człowieka.