Fizyka kojarzy nam się najczęściej z mechaniką, https://www.focus.pl/artykul/nobel-z-fizyki-dla-trojki-badaczy-za-odkrycia-najciemniejszych-sekretow-wszechswiata czy kwantami. Jednak jej gałąź zwana biofizyką zajmuje się też m.in. tym, co dzieje się w naszych organizmach. Narzędzia fizyczne pozwalają wyjaśnić, dlaczego w komórkach zachodzą procesy biochemiczne, od których zależy nasze życie i zdrowie.
W jaki sposób biofizyka pomaga w https://www.focus.pl/artykul/to-polskie-odkrycie-moe-sta-si-przeomem-w-walce-z-rakiem-koncerny-ju-pac-za-nie-miliony? I w jakich dziedzinach medycyny takie cząsteczki znajdują zastosowanie? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM – dr Joanna Kowalska, adiunkt w Zakładzie Biofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Kowalska opowie o zagadnieniu modyfikowania cząsteczek RNA podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Fizyków Polskich. “Focus” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. W kolejnym, listopadowym https://www.focus.pl/magazyn przeczytacie wywiad z prof. Andrzejem Wysmołkiem, jednym z organizatorów jubileuszowego zjazdu.
Przy okazji polecam archiwalne audycje o https://www.focus.pl/artykul/quotfocus-w-tok-fmquot-akceleratory-i-detektory, https://www.focus.pl/artykul/na-czym-polega-rywalizacja-fizykow-blog, https://www.focus.pl/artykul/kiedy-powstanie-szczepionka-na-koronawirusa, https://www.focus.pl/artykul/czy-badania-nad-proteazami-pomoga-pokonac-koronawirusa, https://www.focus.pl/artykul/jak-bedziemy-wykrywac-grozne-wirusy oraz wykorzystaniu https://www.focus.pl/artykul/jak-komorki-pomoga-w-walce-z-rakiemi https://www.focus.pl/artykul/czy-polskie-algorytmy-pomoga-wygrac-z-rakiemw onkologii.
Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 10 października o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!