Nowe technologie zmieniają to, w jaki sposób są prowadzone i publikowane badania naukowe (mówiliśmy o tym niedawno w audycji o otwartej nauce). W przypadku nauk ścisłych wydaje się to dość oczywiste, ale i humaniści nie stronią od internetu, komputerów i wirtualnych środowisk. Z jednej strony dają im one nowe, niedostępne wcześniej narzędzia badawcze, np. bazy danych historycznych czy bibliograficznych. Z drugiej prowadzą do powstawania nowych zjawisk, które interesują humanistów: literaturoznawców, filozofów, socjologów czy psychologów.
Od paru lat prężnie rozwija się nowa dziedzina – humanistyka cyfrowa. Na czym ona polega? Jakie zjawiska interesują cyfrowych humanistów? O tym będę rozmawiać podczas mojej najbliższej audycji z moimi gośćmi w studiu TOK FM:
- dr. Radosławem Bombą z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, autorem bloga rbomba.pl,
- Łukaszem Mirochą z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, autorem bloga „Człowiek i Technologie”,
- Piotrem Wciślikiem z Centrum Humanistyki Cyfrowej Polskiej Akademii Nauk.
Jak się uprawia cyfrową humanistykę na Oxfordzie?
Przypominam archiwalne audycje o big data, cyfrowej historii, technologiach ubieralnych, kompetencjach cyfrowych i trendach naukowo-technologicznych. Polecam też konferencję “Wymiary wiedzy w nowych technologiach“, która odbędzie się w Warszawie w dniach 5-6 grudnia.
Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 29 listopada po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam! Warto słuchać także następnej audycji tego wieczoru – “Homo science”. Będzie w niej mowa m.in. o nauce obywatelskiej w… mleczarstwie.