Naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej (UniSA) wzywają do tego, aby to aktywność fizyczna była wiodącym rekomendowanym sposobem walki z depresją. Badania opublikowane w British Journal of Sports Medicine pokazują, że to szeroko rozumiane ćwiczenia są 1,5 razy bardziej skuteczne niż dominujące leki przeciwdepresyjne na rynku.
Czytaj też: Tak wygląda depresja w mózgu. Zaskakujące wnioski z pionierskich badań
Nie są to sugestie wyssane z palca, gdyż opierają się na 97 przeglądach i 1039 badaniach, w których wzięło udział 128 119 uczestników. Praca pokazuje, że aktywność fizyczna jest korzystna dla poprawy różnych objawów depresji, lęku i niepokoju. Uczeni są zdumieni szybkością, z jaką aktywność fizyczna może wpłynąć na zdrowie psychiczne.
Depresja dominującą chorobą na świecie
Według WHO 1 na 8 osób na świecie żyje z zaburzeniami psychicznymi. Depresja jest najczęstszą chorobą, która ma różne oblicza i może dotykać osoby w różnym wieku (coraz częściej także dzieci). Brak energii, zaburzenia snu, ciągły niepokój, poczucie winy, a także utrata poczucia własnej wartości, a nawet – sensu istnienia, to najczęstsze z objawów depresji. Często pojawiają się także myśli samobójcze.
Nie wiadomo, ile osób choruje na depresję w Polsce, bo nie wszyscy zgłaszają się do lekarza. Wg szacunków NFZ wynika, że refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób. Do 2030 r. depresja może być dominującą chorobą na świecie.
Czytaj też: Czy depresja ma związek z naszą dietą? Odkryto nowy czynnik ryzyka
Dr Ben Singh z Uniwersytetu Australii Południowej mówi:
Aktywność fizyczna jest znana z tego, że pomaga poprawić zdrowie psychiczne. Jednak pomimo dowodów, nie została szeroko przyjęta jako leczenie depresji pierwszego wyboru. Nasz przegląd pokazuje, że interwencje w zakresie aktywności fizycznej mogą znacznie zmniejszyć objawy depresji i lęku we wszystkich populacjach klinicznych, przy czym niektóre grupy wykazują jeszcze większe oznaki poprawy.
Według uczonych, w leczeniu depresji i stanów lękowych najskuteczniejsze były krótkie ćwiczenia o wysokiej intensywności. Korzystny wpływ potwierdzono jednak w przypadku wszystkich rodzajów aktywności fizycznej, w tym ćwiczeń aerobowych, czyli chodu, jazdy na rowerze, pływania, pilatesu czy jogi. Wcale nie trzeba wiele, by ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne.
Przeprowadzone badanie jest pierwszym, które ocenia wpływ wszystkich rodzajów aktywności fizycznej na depresję, stany lękowe i zaburzenia związane z niepokojem u dorosłych. Efekt u dzieci i młodzieży nie był sprawdzony.